Yunanistan Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
kosmos vize randevusu

Yunanistan Seyahati Hakkında Her Şey

Yunanistan seyahati günümüzde ülkemizden de pek çok kişinin tatil planlarına eklediği önemli bir rota diyebiliriz. Bu nedenle bu yazımızda Yunanistan’da gezebileceğiniz yerleri listeledik. Aynı zamanda da vize işlemleri hakkında bazı detayları ekledik. Konu hakkında daha detaylı bilgi alma isterseniz İstanbul-Zeytinburnu’ndaki şubemize gelebilirsiniz. Veya 444 1 113 numaralı telefondan bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Seyahati Hakkında Her Şey

Yunanistan, bilindiği üzere ülkemizin batısında bulunan komşularından birisidir. Öte yandan ortak bir tarihi geçmişimizin de olması nedeniyle etkileşim oldukça fazladır. İki ülke halkı gerek ticari, gerek turistik anlamda birbirlerine sürekli ziyaret etmektedir. Yunanistan’ı ziyaret etmeden önce yalnızca gezilecek yerler hakkında değil tarihi hakkında da bilgi edinmelisiniz. Nitekim günümüz Avrupa medeniyeti, kadim Yunan felsefesi üzerinde yükselmiş diyebiliriz.

Yunanistan Seyahati İçin Vize İşlemleri

Öncelikle şunu belirtelim Yunanistan, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerde vize istemiyor. Bir uyarı daha yapalım. Yunanistan vizesi için elbette Yunanistan başkonsolosluklarına başvurmanız gerekmektedir. Ancak her konsolosluk aynı derecede vize işlemlerine bakmamakta. Bu nedenle alacağınız vize türüne göre Türkiye’deki Yunan elçiliklerini de araştırmalısınız. Veya İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ofisimize gelerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Vize başvurularında istenen belgeler ise şu şekilde:

  • Pasaport ve pasaportun fotokopisi ile daha önce aldığınız Schengen vizelerinin fotokopisi
  • Vize başvuru formu (çok dikkatli bir şekilde doldurulması gerek) ve Taahhütname
  • Yunan başkonsolosluğuna yazılmış seyahat amacını açıklayan dilekçe
  • TC Kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Yeni alınmış vukuatlı nüfus kaydı (anne-baba bilgileri de yer almalı)
  • Finansal ve mesleki bilgiler
  • iki adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Seyahat Sağlık Sigortası (Yunan başkonsolosluğu tarafından da temin edilmektedir)
  • Seyahat harcamalarına dair belgeler ile gidiş-dönüş tarihli uçak bileti ve otel rezervasyonu bilgileri

İlk Adres Atina…

Atina, Yunanistan’ın başkenti. Tarihi çok eskilere dayanan bu şehirden adeta tarih fışkırıyor. Yunanistan’ın ekonomik, kültürel ve siyasi merkezi olmakla beraber en büyük şehri. Avrupa’nın da en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi. Gerek antik döneme dair gerek Ege uygarlıkları dönemine ait gerekse Osmanlı dönemine ait pek çok eser bu şehirde iç içe. Bunun yanı sıra şehir müzeleriyle de ünlü. Akropolis Müzesi, Ulusal Bahçe, Parlamento binası, Monastiraki Meydanı şehirde ziyaret edebileceğiniz pek yerden yalnızca birkaçı…

Yunanistan - Atina

Atatürk’ün Doğduğu Yer: Selanik

Evet Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklar… Bu nedenle bizim için de ayrı bir öneme sahiptir Selanik. Kendisi Atina’nın ardından ülkenin en büyük ikinci şehridir. Öte yandan şehirde Yunan eserlerinin yanında Türk eserlerini ve kültürünü de yoğun bir şekilde görmeniz mümkün. Başta Atatürk’ün doğduğu ev başta olmak üzere Selanik’te pek çok eser mevcut. En önemlilerinden birkaçı ise şöyle: Rotunda, Beyaz Kule, Selanik Arkeoloji Müzesi ve Antik Forum…

Rodos Adası

Ege adalarının en büyüklerinden olan Rodos adası da günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Daha önce Dorlar tarafından hakim olunan ada, Dünyanın Yedi Harikası listesinde de yer alan Rodos Heykeli ile ünlü. Daha sonra adada Saint Jean Şövalyeleri ve onlardan sonra da Osmanlı hakim olmuş. Günümüzde özellikle uğrak noktalardan birisi olarak biliniyor.

Ege Adalarının En Ünlüleri: Santorini ve Mikonos

Santorini ve Mikonos adaları Ege adaları içerisinde en ünlüleri. Kiklad Adaları içerisinde yer almaktalar. Bu adalar Atina ile Girit arasında bulunmakla beraber Atina’dan uçak veya feribot vasıtasıyla ulaşım sağlanabilmekte. Santorini adası günümüzden yaklaşık 3700 sene önce bir volkan patlamasına maruz kalmış. Aslında o dönemde yaşanan bu felaket günümüzde eşsiz bir manzara da hediye etmiş Santorini’ye. Öyle ki Oia Köyü’nün mavi beyaz tonlu evleri, yamaçlardan süzülen günbatımı en meşhur manzaralarından olmuş adanın.

Mikonos Adası ise özellikle kumsalları ve dalış için sunduğu imkanlarıyla ün kazanmış. Adada hemen her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Öte yandan pek çok etkinlikle de gece hayatının dibine vuran bir yapısı var.

Sakızın Anavatanı: Sakız Adası

İçerisindeki sakız ağaçları nedeniyle Sakız Adası olarak bilinen ada, Türkiye’ye en yakın adalardan birisi. İzmir’de bulunan Karaburun’un hemen karşısında bulunuyor. Adanın en önemli sembollerinden birisi yel değirmenleri. Bunun yanında tarihini korumuş olan Pirgi gibi pek çok köy de mevcut. Sakız Adası’nı özel kılan diğer unsurlar ise koyları ve plajları.

Yunanistan Seyahati Sırasında Festivallere Katılabilirsiniz

Yunanistan, festivalleriyle de meşhur bir ülke. Hemen her mevsimde bir festival bulmak mümkün burada. Mesela Şubat ayında Apokries Karnavalı, Mart ayında İskeçe Karnavalı mevcut. Haziran ayı içinde Uluslararası Patras Film Festivali, Temmuz ayında ise Uluslararası Kalmata Dans Festivali yapılmakta. Ancak pandemi şartlarına ve sosyal mesafeye dikkat etmekte de fayda var. Aktaracaklarımız şimdilik bu kadar seyahat severler. Daha fazla bilgi için lütfen 444 1 113 numaralı telefonumuzdan bize ulaşın. Ayrıca İstanbu Zeytinburnu’nda bulunan ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden iyi seyahatler…

Bursa Şehir Rehberi

Leave a Reply