GO UP
vize istemeyen avrupa ülkeleri

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri başlıklı bilgilendirme ve tanıtım yazımıza hepiniz hoş geldiniz kıymetli takipçilerimiz. Bu yazımızda aslında merak edilen konulardan birisine yanıt vermeye çalışacağız. Yine başlıca ülkeleri bir seçki halinde vereceğiz ancak tabii hepsini yazmamız çok mümkün almayacaktır. Bundan dolayı detaylı bilgi için 444 1 113 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz. Veya İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ofisimize de gelebilirsiniz.

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Malumunuz yurt dışı seyahatlerimizde masraf en önemli konulardan birisi. Özellikle vize başvuru ücretleri cep yakabiliyor. Hal böyle iken vize istemeyen ülkelere seyahat de yeniden gündemimize düşmekte. Biz de bu yazımızda vizesiz bir şekilde ziyaret edebileceğimiz Avrupa ülkelerinden örnekler sunmaya çalışacağız. Ancak şunu bilmekte fayda var. Bu durum yaşanan siyasi ve/veya olağanüstü gelişmeler nedeniyle değişkenlik gösterebilir.

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri: Azerbaycan

Azerbaycan’ın Avrupa ülkeleri arasında sayılmasına şaşırabilirsiniz. Evet dostlar Azerbaycan topraklarının önemli kısmı Doğu Avrupa’da kalıyor bu nedenle de Avrupa ülkeleri arasında sayılıyor. Azerbaycan ile 1 Eylül 2019’da yapılan mutabakat sonucu vize uygulamasını kaldırdık. Üstelik aynı kökten olduğumuz için de kültürel anlamda sorun yaşamayacaksınız. Özellikle dil konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Bordo pasaport (genel-umumi) ile Azerbaycan’da 1 ay boyunca vize olmadan kalabilir, Hazar Denizi’nin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Eğer yeşil, siyah veya gri pasaportunuz varsa bu süre 90 güne kadar çıkmakta.

vize istemeyen avrupa ülkeleri: azerbaycan

Arnavutluk Cumhuriyeti

Arnavutluk Cumhuriyeti Balkanlarda bulunan bir ülke. Başkenti Tiran ve resmi dili Arnavutça. Arnavutluk da vizesiz gezebileceğiniz ülkelerden birisi. 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vize şartı olmaksızın gezebilirsiniz. Arnavutluk, uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kaldığından dolayı kültürel anlamda yakın hissedebilirsiniz. Pek çok Osmanlı eseri mevcut ülkede.

Bosna-Hersek

Vizesiz gezebileceğiniz başka bir Balkan ülkesi de Bosna-Hersek. Maalesef yakın tarihinde savaşı ve katliamı yaşamış olan ülke Balkanların kültürel açıdan en zengin ülkelerinden birisi. Yine Bosna-Hersek de Osmanlı hakimiyetinde asırlarca yaşadı. Bu nedenle pek çok Osmanlı eserine rastlayabilirsiniz. Bunlardan en meşhuru ise başkent Saraybosna’da bulunan ve Mimar Sinan eseri olan Mostar Köprüsü’dür. Bosna-Hersek seyahati planlayan takipçilerimiz bordo pasaport ile 90 gün ülkede kalabilirler.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya, yine çoğunluğu Balkanlarda kalan bir ülke. 1991 yılına kadar Yugoslavya’ya bağlı kalıp bu tarihten itibaren bağımsız olmuş. Başkenti Üsküp’tür. Bu ülkede gezerken yine çokça Osmanlı izleri görebilirsiniz. Eğer öğrenim ve çalışma amacıyla gitmiyorsanız 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ayrıca şu anda PCR testi veya aşı kartı da istenmiyor.

Sırbistan

Sırbistan da yine Balkanlarda yer alıyor. Pek çok kişiye göre Balkanlarda en çok görülmesi gereken yerlerden biri olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti. Gerçekten Belgrad tarihi ve kültürel birikim açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir merkez. Bu nedenle vizesiz gidebiliyor olmak büyük şans diyebilirim. Sırbistan Cumhuriyeti, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz gidilebilecek bir ülke.

Moldova

Soğuk bir iklime sahip olan Moldova da vizesiz gidilen ülkeler arasında. Moldova daha çok festivalleriyle nam salmış bir ülke. Yani iyi bir planlamayla renkli bir festivali de deneyimleyebilirsiniz. 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkenin başkenti Kişinev önemli bir uğrak noktadır.

Efendim bir yazımızın da sonuna geldik. Ulaşım konusunda kampanyalı uçuş, rezervasyon ve konaklama konularında sizlere destek olmaktan mutluluk duyarız. Bunun için yapmanız gereken tek şey 444 1 113 numaralı telefondan bize ulaşmanız. Şimdiden iyi yolculuklar.

Vize Danışmanlık Hizmetleri

Leave a Reply

You don't have permission to register