Trabzon Şehir Rehberi - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
trabzon şehir rehberi

Trabzon Şehir Rehberi

Trabzon şehir rehberi, Karadeniz turunuz için eşsiz bir rota oluşturmayı amaçlayan bilgilendirici bir gezi yazısıdır efendim. Bildiğiniz üzere Karadeniz tabiatıyla, yayla turizmiyle, horonuyla, kemençesiyle ülkemizin en nadide kültür ögelerindendir. Bu nedenledir ki benim de üniversite hayatım boyunca deneyimlediğim Trabzon’u anlatmak adeta bir görev şeklini almış durumda. Bu arada unutmadan her türlü Karadeniz gezi ve tur organizasyonunuz için bizleri arayabilirsiniz. Numaramız 444 1 113. Ayrıca İstanbul Zeyntinburnu’ndaki ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu arada son yazımızın linkini de buraya bırakıyorum: İskandinavya Seyahati Hakkında Her Şey

Trabzon Şehir Rehberi: Trabzon Nerede?

Efendim Trabzon, ülkemizin Kuzey-doğu kısmında, Karadeniz bölgesinde, Karadeniz’e kıyısı olan bir şehrimiz. Doğusunda Rize, batısında ise Giresun var. Güneyinde ise Gümüşhane mevcut. Doğu Karadeniz’de olması nedeniyle hemen her mevsim yağış alan bir memleket. Bununla da kalmıyor gün içerisinde mevsim bir anda değişiveriyor. Bu nedenle şemsiyenizi her ihtimale karşı yanınızda bulundurun derim. Orada kaldığım dört sene boyunca ıslanılabilecek her şekilde ıslandım diyebilirim. Trabzon’a kara yoluyla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi hava yoluyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. En ucuz uçak bileti haberleri için lütfen bültenlerimizi takip ediniz. Peki Trabzon’u Trabzon yapan unsurlar neler? Haydi bakalım.

Trabzon…

Yaklaşık 4000 yıllık tarihi olan kadim bir şehir. 250 Sene kadar başka bir Roma hanedanı olan Trabzon Rum İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış. Daha sonra 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmet fethetmiş şehri. Doğal güzelliklerinin yanı sıra şehir aynı zamanda önemli bir liman olarak da değerini yükseltiyor. Tabi köklü bir tarihi sinesinde barındırması nedeniyle de bolca tarihi eser görebilirsiniz. Mesela…

Trabzon Kalesi

Trabzon şehir rehberi için eşsiz bir gezintiye buradan başlayabilirsiniz. Oldukça eski olması şöyle dursun şehre hakim bir noktada konuşlandığı için muhteşem bir manzara da sunuyor. Elbette surların büyük bölümü günümüzde ayakta değil. Ancak yine de kale merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon - Trabzon Kalesi

Küçük Ayasofya

Trabzon hakkında bilmeniz gereken bir şey var. Bir nevi İstanbul’un bir nüvesi gibidir bu şehir. İstanbul da bir Roma devletine başkentlik yapmış Trabzon da… İstanbul’da da Taksim, Bostancı vesaire var Trabzon’da da… İstanbul’da da Ayasofya var Trabzon’da da… Ancak İstanbul’daki kadar büyük değil elbette. Bu nedenle Küçük Ayasofya diye isim vermişler. Şehrin merkezinde yer alan yapı günümüzde halen ayakta.

Küçük Ayasofya

Zağnos Vadisi

Küçük bir vadi içerisine inşa edilmiş koskocaman bir parktır kendisi. Ki biz oradayken etap etap yapıyorlardı tam bitmemişti. Ancak günümüzde Trabzon ahalisinin soluklandığı en önemli yerlerden biri olmuş durumda. Vadi içerisinde oturulacak yerler, yapay havuzlar, yeşil alanlar ve küçük parklar mevcut. Tam kafa dinlemelik yer anlayacağınız.

Zagnos Vadisi

Boztepe

Her ne kadar Ordu ile özdeşleşen bir yer olsa da Trabzon’da da Boztepe mevcut. Eğer şehre tepeden bakıp eşsiz manzara eşliğinde çay falan içmek isterseniz tam istediğiniz imkanı sunuyor. Merkezden dolmuşlara binmeniz yeterlidir efendim.

Boztepe

Sumela Manastırı

Ah be Sumela… Filmlere konu olmuş, dilden dile dolaşmış, şanını ülke sınırları dışına taşırmış o mistik yapı… Ancak yalnızca dini açıdan değil mühendislik olarak da dikkatleri çekiyor. Çünkü yerden yüksekliği 1100 metreden fazla olup dağın yamacına, kayaların içine inşa edilmiş bu yapı. Kaç kere tadilata girdi bilmiyorum ancak günümüzde ziyarete açık bir halde nihayet. Sumela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesindedir efendim.

Sumela Manastırı

Atatürk Köşkü

Soğukdere Mahallesi’nde yer alan köşk, ulu önderi kendisine hayran bırakmıştır adeta. O ana kadar müze olarak kullanılan yapı o andan itibaren Ata’ya hediye edilmiş. Ormanlık bir alanda, büyük çam ağaçlarının içerisinde bembeyaz bir inci gibi parlar. Trabzon şehir rehberi yazımızın da en özel kısmını oluşturur kendisi.

Atatürk Köşkü - Trabzon

Trabzon Şehir Rehberi Bitmedi…

Çünkü daha Uzungöl’den bahsetmedik. Uzungöl belki de bütün Karadeniz’in en bilindik yeridir. Bu nedenle en fazla turist çeken yeridir aynı zamanda. Yüksekçe bir yaylada, küçük bir göl ve köy… Etrafını saran ulu dağlar baştan başa ormanlarla kaplı. Aradan gelen hafif bir su şırıltısı… Ahşap evler… Uzungöl’ü aslında pek çok kartpostaldan, tablodan, takvim görselinden, dergiden vesaire biliyoruz. Mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken bir yerdir efendim.

Trabzon

Kıymetli okurlar Trabzon’u anlatmaya tek bir yazı yetmez. Ancak sadece bu yazı vasıtasıyla bile iştahınızı kabartmışımdır diye düşünüyorum. Şimdilik bu kadar. Başka rotalarda görüşmek ümidiyle. Seyahatlerizde bizleri unutmayın. Hoşçakalın…

Leave a Reply