Mısır Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
Mısır seyahati hakkında her şey

Mısır Seyahati Hakkında Her Şey

Mısır seyahati, Orta Doğu gezisi planlayan seyahat severler için hiç şüphesiz vazgeçilmez rotalardan bir tanesi diyebiliriz. Hal böyle olunca Mısır seyahati hakkında bir şeyler yazmasak olmazdı. Ayrıca bildiğiniz gibi tarih boyunca en çok merak uyandıran yerlerin başında gelmekte Mısır. Biz de bu sefer bu kadim medeniyete yolculuk edeceğiz. Bu arada geçtiğimiz yazıda Güneydoğu Asya Seyahati hakkında bir şeyler karaladım ona da göz atarsanız sevinirim.

Mısır Seyahati Başlasın

Bir medeniyet düşünün ki günümüzde en çok merak uyandıran, en kadim birikimlere sahip olan bir yer olsun. Tarih boyunca etrafı çöllerle çevrili olduğundan korunaklı bir yapıya sahip olmuş. Günümüzde de Orta Doğu’nun en büyük ülkelerinden bir tanesi olup Nil Nehri hala ülkenin can damarı. Ayrıca Süveyş Kanalı nedeniyle de oldukça büyük bir stratejik öneme sahip. Nasıl ki biz Asya ve Avrupa arasında bir köprü isek Mısır da Asya ile Afrika arasında bir köprü konumunda. Nüfusu 100 milyonu geçen Mısır, antik atmosferiyle ziyaretçilerini kucaklıyor.

Mısır Seyahati İlk Durağı Kahire

Arap devletleri içerisindeki en büyük şehir olan Kahire, Mısır’ın başkenti. Toplam nüfus kırsal alanlarla birlikte 20 milyonu geçmiş durumda. Yalnızca günümüzde değil Antik Mısır medeniyetinin de en şaşaalı, en önemli şehriymiş. Bizim ancak filmlerden veya belgesellerden gördüğümüz ünlü piramitler de burada yer alıyor. (Buradan çocukluk aşkımız olan Mumya filmine de selam olsun ayrıca). Peki nereleri gezebilirsiniz Kahire’de? Hemen söyleyelim. Bir kere Gize Piramitleri, Mısır Müzesi ve El-Ezher Camii mutlaka görmeniz gereken yerler. Sonra da Nil Nehri’nde gezinti yapın derim. Ayrıca Kahire Kalesi’ni de unutmayın. Gözünüze az gelmiş olabilir. O zaman El Halili Çarşısı ve Eski Kahire bölgesini de ekleyelim. Bu arada Eski Kahire bölgesi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş 1979 yılında.

Kahire

İskenderiye Ah İskenderiye…

Akdeniz kıyısındaki en büyük şehir. Ayrıca tarihi günümüzden yaklaşık 2350 sene öncesine gidiyor. Yirmi üç asır evvel İskender, Yunan kültürünün kalıcı olması için inşa ettirmiş şehri. Döneminin en zengin kültür merkezi haline gelmiş tabii. İskenderiye Kütüphaneleri tarihin gördüğü en muhteşem kütüphaneler olmuş. Gel gelelim Romalılar yakıp yıkmış bu güzelim kenti. İskenderiye ayrıca Mısır’ın ticaret ve sanayi merkezi. Şehirde Mustafa Kamel Mezarlığı, Pompey Sütunu, Montazah Sarayı ve İskenderiye Ulusal Müzesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler.

İskenderiye

Mısır Seyahati İçin Vazgeçilmez: Luksor

Onun için “Dünya’nın en büyük açık hava müzesi” diyorlar. E biz de bunu yalanlayacak değiliz. Antik Mısır’ın en önemli yansımalarından biri Luksor. Zira yüzlerce kilometrekarelik alanda onlarca tapınak, anıt ve heykel yer alıyor. Hatşepsut Tapınağı, Luksor Tapınağı, Krallar ve Kraliçeler Vadisi, Karnak Tapınakları ve daha niceleri. Ayrıca Nil Nehri kıyısında bulunması nedeniyle doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmakta. Yalnız şu konuda uyaralım. Luksor oldukça sıcak bir yer. Gece-gündüz sıcaklık farkı da epeyce yüksek. Yani yanınızda hem sıcak hava için hem serin hava için uygun giyecek getirin derim.

Luksor

Şarm El Şeyh

Sina Yarımadası’nın en uç noktası. Şehir pek çok açıdan göz dolduran bir yer. UNESCO tarafından “Barış ve Güzellik Bakımından Dünya’nın En İyi Şehri” unvanı verilmiş. Kumsalları, su altı habitatı, mercan resifleri, Kızıldeniz’in eşsiz güzelliği… Şarm El Şeyh’e giderseniz Renkli Kanyon, Ras Muhammed Milli Parkı ve dünyaca ünlü kumsalları gezmeyi unutmayın. Ayrıca Sina Dağı, Aziz Katerina Manastırı ve eğer dalış yapmak istiyorsanız da Tiran Adası‘nı da es geçmeyin.

Şarm El Şeyh

Mısır Seyahati İçin Son Not

Efendim bir tarihçi olmam hasbiyle Mısır en çok merak ettiğim yerler arasında. Tarihi 7000 yılı da aşan bu görkemli kadim medeniyet için buraya yazacağım üç beş satır yeterli değil tabii ki. Ancak daha fazla detay için yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Lütfen 444 1 113 numaralı telefonumuzdan bizi arayın veya İstanbul-Zeytinburnu’ndaki ofisimize gelin. Bir rotamızın daha sonuna geldik dostlar. Seyahatlerinizde bizleri de unutmayın. Hoşça kalın..

Leave a Reply