Meksika Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
meksika seyahati hakkında her şey

Meksika Seyahati Hakkında Her Şey

Meksika seyahati yazısıyla Latin Amerika’daki seyahat rotamıza hız kesmeden devam edeceğiz kıymetli okurlar. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yazıda Brezilya Seyahati Hakkında Her Şeyi sizlere aktarmıştık. Bu sefer de merak edilen başka bir coğrafyaya misafir olacağız. Daha fazla uzatmadan konuya bir girizgah yapalım.

Meksika Seyahati: Genel Bilgiler

Resmi adı Birleşik Meksika Devletleri olan ülke dünyanın en özel en sofistike yerlerinden birisi. Adından da anlayacağınız üzere federal yani eyalet sistemiyle yönetiliyor. 31 federal birime ayrılmış durumda ve anlatılanlara göre her bölge kendine özgü yapısıyla muhteşem bir deneyim sunuyor. Ülke nüfusu günümüzde 130 milyona yaklaşmış durumda. Başkent Mexico City ise dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi. Meksika, ziyaretçilerine doğal güzelliklerin yanında çok derin bir tarih yolculuğu da sunuyor. Aztekler ve Mayaların bu bölgede hüküm sürmüş olması antik dünyaya doğru bir yolculuğun kapısını aralamakta.

Öte yandan şunu da belirtelim. Meksika ya gitmek için vize almak şart. Yalnızca diplomatik pasaport sahipleri vizeden muaf. Geri kalan tüm sınıflar vize almalı. Ancak bunun için kolaylık da sunuyorlar. Online vize uygulaması ile kısa sürede vize alabilirsiniz. Elbette uçak seyahati olmak şartı var.

Meksika Seyahati İlk Durağı Mexico City!

Mexico City’nin pek çok özelliği var. Bir kere 2250 m rakıma sahip. Bu nedenle Dünya’nın En yüksek Rakımlı Şehirleri listesinde kendisi. Ayrıca tam bir müzeler şehri dersek yalan olmaz. Kültürel olarak dolu dolu bir kent. İçerisinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan pek çok tarihi bölge var. Zocalo, Metropolitan Katedrali, Başkanlık Sarayı, Ulusal Antropoloji Müzesi, Chapultepec Kalesi başlıca ziyaret noktaları. Tabi buraya hepsini sığdırmamız mümkün değil kalanı da kendiniz keşfedin.

MeksikaTuru

Bir Maya Masalı: Yucatan

Başkenti Merida olan federal bölge. Başkent Merida temizliği ile meşhurmuş. Bu nedenle “Beyaz Şehir” olarak da anılıyor. Yucatan, Meksika Körfezi kıyısında yer alan ve tropikal iklime sahip bir yer. Yani yıl boyunca sıcaklıklar epeyce yüksek. Yucatan aynı zamanda meşhur Maya kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor. Bailıca gezilecek yerleri şu şekilde: Merida, Maya Klıntıları, Cancun Şehri.

Yucatan

Antik Yolculuğun Sırrı: Palenque

İçerisinde en fazla Maya kalıntısı bulunduran bölge. Komple şehir olarak 1987’de UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil etmişler. Şu ana kadar keşfedilen kısmı çok çok az bir kısımmış. Yani keşfedilecek daha çok büyük bir Maya kalıntısı alanı varmış. İşin içerisinde bir de sık ormanlar girince çok daha cazip hale geliyor. Bu sık ormanların içerisine gizlenmiş binlerce Maya eseri mevcut. Tapınaklar, heykeller, piramitler, çeşitli amaçlarla inşa edilmiş binalar… Şahsen şu satırları yazarken bile heyecanlanıyorum. Özellikle Lakam Ha bölgesi, bizim ekranlarda gördüğümüz meşhur Maya Piramitlerine ev sahipliği yapan bir yer. Antik bir yolculuk istiyorsanız tam sizlik.

Palenque

Başka Bir Kültür: Oaxaca

Oaxaca, oldukça renkli bir kültürel yapıyla karşımıza çıkıyor. Mayalar olmasa da Zapotecler bölgenin yerli halkı ve kültürlerini muhafaza etmişler. Özellikle bölgenin dansları oldukça meşhurmuş ve her yıl Temmuz ayında festivaller düzenleniyormuş. Ancak Meksika seyahati için burayı önemli kılan tek şey bu değil. Oaxaca gezmek için de oldukça ucuz bir yermiş. Şehir özellikle sit alanları ve arkeolojik kazı alanlarıyla meşhur.

Oaxaca

Tarihe Yolculuk: Uxmal

Uxmal Meksika’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Tahminlere göre ilk yerleşimler 6. yüzyıl dolaylarında başlamış. Uxmal de Meksika’nın pek çok bölgesinde olduğu gibi bir Maya şehri. Dolayısıyla Maya kalıntılarına ve piramitlerine rastlayacağınız bir yer. Sihirbazın Piramidi, Vali Evi, Güvercinler Evi başlıca cazibe noktaları.

Uxmal

Meksika Seyahati İçin Son Not

Efendim bir rotamızı daha burada sonlandırıyoruz. Meksika seyahati hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapmanız gerekeni biliyorsunuz. 444 1 113 numaralı telefondan bizi arayabilir veya İstanbul Zeytinburnu’ndaki ofisimize gelebilirsiniz. Seyahatlerinizde bizi de unutmamanız dileğiyle hoşça kalın.

Leave a Reply