Mardin Uçak Bileti Fiyatları | Şahinoğlu Turizm ®
Whatsapp

Mardin Uçak Bileti

KEŞFET | MARDİN

Mardin, coğrafi konumu nedeniyle eski çağlardan beri Doğu ile Batı arasında bir köprü işlevi görüyor.

MARDİN

Mardin, coğrafi konumu nedeniyle, eski çağlardan beri Doğu ile Batı arasında bir köprü işlevi görüyor. Ayrıca şehir, Anadolu’da İpek Yolu’nun en önemli kavşak noktalarından biri. Mezopotamya’ya “Tepeden Bakan Şehir” olarak da adlandırılan Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve estetik değerleriyle doğudaki masalsı şehirlerden biri olma özelliğini koruyor.

Mardin Gezilecek Yerler:

Mardin Kalesi: Şehri tepeden gören bu kale, Mardin’in simgelerindendir.

Deyrulzafaran Manastırı: Süryani Ortodoks Kilisesi’ne ait bu tarihi manastır, mutlaka görülmeli.

Mardin Müzesi: Şehrin tarihini ve kültürel zenginliklerini yakından tanıyabilirsiniz.

Zinciriye Medresesi: Tarihi medreselerden biri olup, mimarisi ile dikkat çekiyor.

Mor Gabriel Manastırı: Dünyanın en eski Süryani Ortodoks manastırlarından biri.

Mardin Mutfağı: Mardin’in tarihi ve kültürel geçmişi, yöresel mutfağına da sinmiş durumda. Bu bölgede has baharatlarla pişirilen geleneksel yemekleri denemeden Mardin’den ayrılmayın.

Kaburga Dolması: Mardin mutfağının en meşhur yemeklerinden biri.

İçli Köfte: Baharatlı ve lezzetli bir atıştırmalık.

Mardin Çöreği: Tatlı ve baharatlı bir lezzet.

Mardin’de Yapılacaklar:

Tarihi Mekanları Keşfedin: Han ve kervansarayları, geleneksel evleri, konakları, camileri, türbeleri, kiliseleri ve manastırları ziyaret edin.

Alışveriş Yapın: Mardin’in ünlü telkari işçiliğiyle yapılmış gümüş takılarından satın alın.

Mistik Atmosferin Tadını Çıkarın: Mardin’in sokaklarında gezin, tarihi atmosferin ve yerel yaşamın tadını çıkarın.

Mardin Ulaşım:

Uçak: Mardin Havalimanı’na uçak bileti alarak hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kara Yolu: Çevre illerden otobüs seferleri ile de Mardin’e ulaşım mümkün.

Zamanın Ortaçağ’da durmuş gibi hissettirdiği bu şehirde, gündüzleri ve geceleri farklı güzelliklere tanıklık edebilirsiniz. Güneydoğu Anadolu’nun şiirsel kentlerinden Mardin, turistlere masalsı bir dünya sunuyor.

Mardin’in en iyileri

Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi

Mardin’in en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olan Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi, etkileyici mimarisiyle öne çıkar. Süryani Kadim cemaatine hizmet veren bu kilise, yalnızca Mardin’in değil, Türkiye’nin de en önemli turistik yapılarından biridir.

Kasımiye Medresesi

Artuklu döneminin mimari yapılarına güzel bir örnek olan Kasımiye Medresesi, 15. ve 16. yüzyıllarda Mardin’in en önemli eğitim merkezlerinden biriydi. Günümüzde de popülerliğini koruyan medrese, tarihi ve mimari özellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Hasankeyf

Hasankeyf, Mezopotamya’nın en eski bölgelerinden biri olarak “mağaralar şehri” olarak adlandırılır. Doğal oluşumlar sayesinde masalsı bir görünüm kazanan bu koruma altındaki bölge, Dicle Nehri’nin manzarasıyla da mistik bir hava taşır.

Deyrulzaferan Manastırı

Sıvası safran çiçekleriyle yapılan etkileyici bir Süryani manastırı olan Deyrulzaferan Manastırı, Süryani topluluğunun tarihi ve dini eserleri arasında günümüze kadar ayakta kalan en önemli yapılardan biridir.

Gitmişken uğra

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

  1. yüzyılda inşa edilen ve uzun yıllar devlete hizmet eden Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin’in asırlık tarihini dünyaya duyurmayı amaçlayan özel bir müzedir. Müzenin koleksiyonu, şehrin her döneminden eserler barındırarak Mardin’in zengin kültürel mirasını gözler önüne serer.

Mardin Müzesi

Patrikhanenin dönüştürülmesiyle oluşan Mardin Müzesi, bir arkeoloji ve etnografya müzesidir. Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Mezopotamya kültürlerine ait çok sayıda eseri barındıran bu müze, Mardin gezinizin ilk durağı olmalı.

Şahtana Ailesi Konağı

Mardin’in kimliğini yansıtan ve şehrin en güzel konaklarından biri olan Şahtana Ailesi Konağı, otele dönüştürülmüştür. 2011 yılında, dünyada görülmesi gereken 10 postane binası listesinde 7. sırada yer almıştır.

Şehidiye Camisi ve Medresesi

Mardin taş işçiliğinin en güzel örneklerini barındıran Şehidiye Camisi ve Medresesi, 13. yüzyılın ilk yarısında yapıldığı kabul edilen tarihi bir yapıdır. Medrese, genel özellikleri ve mimari ayrıntılarıyla dikkat çekiyor.

Tadına bak

Dobo

Mardin mutfağının zirvesine çıkan ve tadına bakmadan şehirden ayrılmamanız gereken bir lezzet olan Dobo, etli ve baharatlı bir yemektir. Özellikle Dobo kuzu buduyla yapılarak hazırlanır ve bazı gurmeler tarafından Mardin mutfağının en özel yemeklerinden biri olarak nitelendirilir.

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havaalanı Ulaşım Bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı (MQM), şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüsler ve minibüsler bulunmaktadır. En kolay toplu taşıma biçimi olan minibüslerle, sadece 2 lira karşılığında merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ortalama süre ise 25 dakikadır.

TAKSİ:

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı (MQM), havalimanının hemen önünde bulunan taksilerle kent merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz noktaya bağlı olarak 15-20 dakika süren bu yolculuk için ortalama olarak 25-50 lira arasında bir ücret ödemeniz gerekecektir.

ARAÇ KİRALAMA & HAVAALANI TRANSFER HİZMETLERİ

İstanbul Havalimanı | Sahiba Gökçen Havalimanı | Otel Transferleri

Havalimanı Transferleri, Yurtiçi ve Yurtdışı Grup Seyahatlerinizde konforlu ve güvenli ulaşım hizmetleri için geniş araç filomuzla hizmet vermeye hazırız! Hemen bizimle iletişime geçin.

Havaalanı transferi

HAVAALANI TRANSFERİ

vip vito transfer hizmetleri

KİŞİYE ÖZEL TRANSFER

Vito Kiralama

VİTO KİRALAMA

Popüler Uçuşlar