Kafkas Ülkeleri Seyahati - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
kafkas ülkeleri seyahati

Kafkas Ülkeleri Seyahati

Kafkas ülkeleri seyahati günümüzde pek rağbet görmese de belli bir kesim tarafından ilgi görüyor kıymetli okurlar. Bu nedenle biz de Kafkas ülkelerinden belli başlı şehirler hakkında bir rota oluşturmaya çalıştık. Bu arada en son Meksika Seyahati Hakkında Her Şeyi yazmaya çalıştım ona da ayrıca bakarsanız sevinirim. Lafı daha fazla uzatmadan Kafkaslara doğru uzanalım.

Kafkas Ülkeleri Hakkında Genel Bilgiler

Efendim evvela Kafkaslar neresi bunu ifade edelim. Kafkaslar için temel olarak Karadeniz ve Hazar Denizi arasında kalan bölge diyebiliriz. Bu bölgeyi kaplayan devletler ise Kafkas ülkeleri olarak tabir edilmekte. Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan bu devletlerin en bilinenleri.

İlk Durağımız Azerbaycan

Hemen ifade edelim Azerbaycan her ne kadar vize uyguluyorsa da bu vizeyi almak çok kolay. Gence’de veya Bakü’de havalimanında hemen 1 aylık vize alabilirsiniz. Azerbaycan günümüzde Kafkas ülkeleri arasında ekonomik olarak en fazla refaha sahip olan ülke. Aynı zamanda Doğu Avrupa ülkeleri arasında da okuma yazma oranı bakımından epey üst sıralarda yer almakta. Azerbaycan bildiğiniz üzere Türkiye Türkleri ile oldukça benzer bir kültüre sahiptir. Neticede bu durum “iki devlet tek millet” olarak nitelendirilir. Bu yüzden yabancılık çekmeyeceğiniz kesin. Özellikle Bakü ve Gence şehirleri gezilip görülmeye değer yerler. Şirvanşahlar Sarayı, Kız Kalesi, İçeri Şeher, Hükümet Konağı, Taze Pir Camii başlıca görülmesi gereken muhteşem eserler. Ayrıca bunları pek çoğu UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta. Ayrıca Azerbaycan Halı Müzesi, Azerbaycan Tarihi Müzesi, Devlet Akademisi Opera ve Balo Salonu da görülmeye değer diğer yerler.

Azerbaycan Turu

Kafkas Ülkeleri İkinci Durak: Gürcistan

Gürcistan, Kafkasların Karadeniz kıyılarında bulunan bir ülke. Yüzölüçümü bakımından küçük ancak stratejik önemi büyük. Özellikle Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı nedeniyle bu önemi artmış. Başkenti Tiflis olan ülkede tarihi eser bolluğu var adeta. Tiflis ise Kura nehri kıyılarından olduğu için ayrı bir doğal güzelliğe sahip. Ülkemizden özellikle Doğu Karadeniz şehirlerinden Gürcistan’a günübirlik seferler düzenlenmekte. Bu nedenle hemen sınırımızda bulunan Batum cazibe merkezi konumunda. Sameba Katedrali, Rustaveli Bulvarı, Narikala Kalesi, Gürcistan Ulusal Müzesi gibi yerler en dikkat çeken yerler. Tabi pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor Gürcistan. Efendim ayrıca şunu da ifade etmek gerekiyor. Özellikle Tiflis seyahat için oldukça ucuz bir şehir imiş.

Gürcistan Turu

Son Durak Ermenistan

Günümüzde her ne kadar siyasi haberlerde ismi geçse de Ermenistan da gezi için tercih edilen yerlerden bir tanesi. Güney Kafkasya’da bulunan Ermenistan’ın Başkenti Erivan. Aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri. Erivan dışında Gümrü, Hrazdan ve Vanadzor da diğer önemli şehirleri. Sovyet döneminden kalma binaları, müzeleri ve meydanlarıyla Ermenistan da Kafkas ülkeleri seyahatiniz için önemli bir durak olabilir.

ErmenistanTuru

Kafkas Ülkeleri Yazısı İçin Son Not

Kıymetli okurlar Kafkas ülkeleri keşfedilmeyi bekleyen birer hazine gibi. Her biri için vize ve seyahat bilgilerini tarafımızdan edinebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken 444 1 113 numaralı hattımızdan bize ulaşmak. Ayrıca İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz. Seyahatlerinizde bizleri de unutmayın. Başka rotalarda görüşmek ümidiyle hoşça kalın.

Leave a Reply