İtalya Seyahat Rehberi - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
İtalya Vizesi İtalya Vize Randevusu İtalya Vize İşlemleri İtalya Vize Randevusu

İtalya Seyahat Rehberi

İtalya Seyahat Rehberi başlıklı yazımızda dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkelerinden birisine uzanacağız. İtalya gerek tarihiyle gerek kültürel yapısıyla adeta “anlatılmaz yaşanır” denilebilecek bir yer. Bu nedenle nedenle takdir edersiniz ki buraya her detayı aktaramayacağız. Ancak İstanbul Zeytinburnu’ndaki ofisimizi ziyaret ederseniz çok daha fazla detayı aktarmaktan mutluluk duyarız. Ayrıca 444 1 113 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz. Bu arada son yazdığımız yazıya göz atmak isterseniz buyurun Vize İstemeyen Asya Ülkeleri

İtalya Seyahat Rehberi

İtalya, kıta Avrupa’sındaki beki de en köklü tarihe sahip yerlerin başında gelir. Kadim Roma İmparatorluğu’nun merkezi olması nedeniyle çok büyük bir öneme sahip elbette. Ülke coğrafi şeklinden dolayı “çizme” olarak da bilinmekte. Ilıman iklim kuşağında yer alması,üç tarafının denizlerle çevrili olması gibi etkenler insan yaşamı için son derece elverişli koşullar doğurmuş. Haliyle tarih boyunca da pek çok ulusun uğrak noktası olmuştur. Bu durum elbette ülkeye bırakılan eser miktarını da yükseltiyor. Efendim bakın günümüzde İtalya bünyesinde en fazla UNESCO Dünya Mirası Alanı bulunduran ülke olarak geçiyor. Haydi gelin şimdi bu güzel ülkenin birkaç şehrine birlikte göz atalım.

İtalya Seyahat Rehberi Başlangıç Noktası: Roma

Kadim bir imparatorluğun başkenti… Avrupa’ya pek çok açıdan önderlik etmiş, model olmuş bir medeniyetin kalbi. Günümüzde en fazla turist çeken yerlerin de başında geliyor. Üstelik yalnızca tatil turizmi değil din turizmi için de son derece önemli bir yer Roma. Çünkü Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan da her ne kadar bağımsız olsa da Roma içerisinde yer alıyor. Roma’da ilk uğramanız gereken yerler Collesium, Pantheon, Forum Romanum, Vatikan, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi.

Roma

Modanın Başkenti: Milano

Milano da Roma gibi tarih, kültür ve sanatın iç içe geçtiği büyük bir merkez. Lombardiya bölgesindeki şehir bir dönem Roma İmparatorluğu’na da başkentlik yapmış. Dolayısıyla tarihle günümüz dünyası arasında bir köprü durumunda. Milano’da Duomo Katedrali, Galeria Vittorio Emmanuel II, Como Gölü, Sforzesco Şatosu, Altın Dörtgen, Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi ilk uğramanız gereken yerler.

Milano

Rönesans’ın Kalbi: Floransa

Şehrin kurulmaya başlaması Sezar devrine tekabül etse de altın çağını Medici ailesinin hüküm sürdüğü 15-16. yüzyıllarda yaşamıştır. Çünkü bu dönem de Rönesans çağının başlangıcı sayılmaktadır. Sanat dünyasının devleri olarak bildiğimiz Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Batocelli gibi isimler bu dönemde Floransa da yetişmiş. Dahası Floransa’yı Floransa yapmışlar adeta. Görkemli saraylar, heykeller, çeşmeler… Hepsi bu usta ellerin ve onların yetiştirdiği öğrencilerin eserleridir. Floransa’ya gittiğinizde Uffizi Galerisi, Boboli Bahçeleri, Bargello Müzesi, Vecchio Sarayı, Signoria Meydanı ve Michelangelo Meydanı ilk durak noktalarınız olabilir. Elbette çok çok daha fazlası var Floransa’da.

Floransa

Kanallar Şehri Venedik!

Venedik pek çok kanal ve adadan oluşan bir bölge. Aynı zamanda dünyaca ünlü Maskeli Balo Karnavalı’na da ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle şehir “Maskeler Şehri” olarak da bilinmekte. Uzunca bir dönem Akdeniz’de ticari olarak en güçlü devletlerden biri olmuş. Öte yandan tıpkı Floransa gibi Venedik de sanatçılara destek vermiş ve ağırlamış. E tabi bu da şehirde çok ciddi bir tarihi eser birikimine sahip olmuş. Elbette kanal gezintisi en meşhur aktivite ancak Venedik’te yapabileceğiniz pek çok şey var. Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası, Rialto Köprüsü, Güzel Sanatlar Akademisi, Lido Adası, Altın Ev mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler.

Venedik

İtalya Vizesi İçin Şartlar

Pek çok kez haberlerde gördüğümüz üzere İtalya pandemiden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Hal böyle olunca uzunca bir süre vize yasağı gelmişti. Ancak geçtiğimiz ay bu yasakların gevşetilmesi kararı alındı ve Türkiye de turizm koridoru listesine alındı. Fakat yine de sıkı tedbirler devam etmekte. Öncelikle covid-19 aşı bilgilerinizi, test sonuçlarınızı ve eğer hastalığı geçirdiyseniz iyileştiğinizi ispat eden belgelere sahip olmalısınız. Yine seyahatinizin 7. gününde test yaptırmalısınız. Öte yandan ülkeden çıkarken yine test yaptırmak durumundasınız. Elbette bu şartlar dönem dönem gevşetilebilir. Vize için diğer şartları detaylı anlattığımız bir yazı daha kaleme alacağız en kısa zamanda. Ancak temel şartlar şu şekilde:

Pasaport ve fotokopisi

Kimlik fotokopisi

Seyahatin amacını açıklayan bir yazı

Önceki Schengen vizelerinin fotokopisi

Gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu bilgileri

Finansal durum bilgisi

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

İtalya Seyahat Rehberi adlı yazımızın sonuna geldik kıymetli okurlar. Başka rotalarda yeniden buluşmak ümidiyle hoşça kalın…

Leave a Reply