İngiltere Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
GO UP
ingiltere seyahati hakkında her şey

İngiltere Seyahati Hakkında Her Şey

İngiltere seyahati ile uzun zamandır ayrı kaldığımız Avrupa rotasına tekrar dönüyoruz kıymetli takipçilerimiz. Bu sefer belki de en aşina olduğumuz ülkelerden birisine misafir olacağız. Bu arada en son Hindistan Seyahati Hakkında Her Şey adında bir yazı yazmıştım ona da göz atabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan konumuza girelim bari.

İngiltere Seyahati İçin Bir Girizgâh

Her yazıda adetim olduğu üzere bu yazıma da genel bilgiler vererek başlayacağım. Efendim İngiltere, Birleşik Kralık içerisinde bir devlet. Ülkenin ilk oluşumundan alırsak eğer 1000 yıldan fazladır ayakta diyebiliriz. E bilinen dünyanın neredeyse yarısını ele geçirdiklerini de göz önüne alırsak ortaya epey dolu dolu bir tarih çıkıyor. Günümüzde dahi meşruti monarşi ile yönetilen ülkenin başında Kraliçe II. Elizabeth bulunmakta. Ek bilgi vereyim Kraliçe Elizabeth zamanında II. Dünya Savaşı’na bile katılmış bir kişi. Her neyse. Ülke nüfusu günümüzde 56 milyon civarında. Bir ada devleti için hayli kalabalık bir nüfus. Ekonomik olarak dünya sıralamasındaki yerini söylememe gerek yok sanırım. Bir de şunu ifade edeyim bildiğiniz üzere İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldı. Gerçi üyeyken de schengen vizesi ile girilemiyordu. Aynı şekilde İngiltere vizesiyle schengen bölgesi ülkelerinde seyahat edemiyordunuz. Dolayısıyla yapmanız gereken şey İngiliz konsoloslukları aracılığıyla İngiltere’ye mahsus vize almaktır. Haydi biraz gezelim öyleyse…

İngiltere Seyahati İçin İlk Durak: Londra

İngiltere’nin kalbi. Hatta tüm Birleşik Krallık’ın kalbi diyebiliriz. Londra’da özellikle saraylar dikkat çekiyor. E koskoca krallığın başkenti olduğunda haliyle bir sürü de tarihi eser kendini gösteriyor. Buckingam Sarayı başta olmak üzere Westminster Sarayı, Parlamento Binası, Big Ben, Trafalgar Meydanı ve Oxford Caddesi başlıca gözde mekanlar. Ayrıca müzeler de göz dolduruyor. Londra Doğa Tarihi Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra Ulusal Galeri gibi dünyaca ünlü müze ve galeriler mevcut.

Londra

Tarihe Yolculuk: York

Cesur Yürek filmini hatırlamayan var mı? Mel Gibson’un devleştiği o muhteşem film. İşte oradaki tarihi dokuyu aynen görebilirsiniz York’ta. Bak aklıma geldi bir ara tekrar izleyeyim. İngiltere’nin kuzeyinde yer alan şehir 2000 senelik tarihi yapılarıyla adeta zaman makinesi gibi. Sokaklarında dolaşırken Orta Çağ’ın o gotik havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz. Kendinizi kaptırırsanız önünüzü şövalyelerin keseceği hissi bile doğabilir içinize. York Minster, Clifford Kulesi, York Castle Museum, Kraliçe Viktorya’nın Kraliyet Treni ilk duraklarınız olabilir.

Bir Kültür Merkezi: Oxford

Oxford yalnızca İngiltere’nin değil, tüm dünyanın en gözde kültür merkezlerinden birisi. Tıpkı York gibi tarihi eserleri ve birikimi çok fzla. Ancak omnu ön plana çıakran şey tarihle iç içe geçmiş olan eğitimi. Zira Oxford Üniversitesi neredeyse 1000 yıllık tarihiyle günümüzde de en önemli üniversitelerden biri. Bu nedenle şehir aynı zamanda bir öğrenci şehri. Öğrenci nüfusu oldukça fazla hatta şehir nüfusunun üçte birine denk geliyormuş. Bodleian Kütüphanesi, Christ Church, Doğa Tarihi Müzesi, New College, Sheldonian Tiyatrosu pek çok ünlü yapıyı doyasıya gezebilirsiniz.

Oxford

İngiltere Seyahati İçin Vazgeçilmez: Cambridge

Bir önemli merkez daha. Cambridge de tıpkı Oxford gibi en önemli eğitim kurumlarından bir tanesine ev sahipliği yapıyor. 1209 yılında Oxford Üniversitesi’nden ayrılan akademisyenler tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi, Dünya’nın en eski dördüncü üniversitesi olarak bilinmekte. Şehir ise tam anlamıyla bir kültür başkenti diyebiliriz. Cam Nehri’nin ikiye böldüğü şehirde köprüler ön plana çıkıyor haliyle. The Backs, King’s College, Sedwick Yer Bilimleri Müzesi, Trinity College, University Botanic Garden, Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler.

İngiltere seyahati: Cambridge

Başlangıç Greenwich

Aaah ah eski coğrafya dersleri. Hani o başlangıç meridyeninin geçtiği yer var ya. İşte orası burası. Zaten meridyenin adı da Greenwich meridyeni. Bu nedenle Greenwich oldukça meşhur bir yer. Thames Nehri üzerinde yer alan şehir Londra’ya da çok yakın. Greenwich Parkı, Ulusal Denizcilik Müzesi, Eski Kraliyet Gözlemevi, Eltam Sarayı en meşhur yerleri.

İngiltere seyahati: greenwich

Sanayi Devrimi’nin İzinde: Manchester

Manchester Irwell Nehri üzerinde konumlanmış. Dünyanın en büyük kulüplerinden ikisine Mancehster United ve Manchester City’ye ev sahipliği yapıyor. Öte yandan 1800’lü yıllarda Sanayi Devrimi’ni iliklerine kadar yaşamış olan şehirde işçi nüfusu da patlama yapmış. Manchester Katedrali, Bilim ve Sanayi Müzesi, Old Trafford Stadyumu, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Sanat Galerisi gibi bir sürü gezilecek yeri var.

Kıymetli dostlar bir yazımın daha sonuna geldim. Umarım beğenmişsinizdir. İngiltere hakkında daha detaylı bilgi edinmek için 444 1 113 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. Ya da İstanbul Zeytinburnu’ndaki ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz. Başka rotalarda görüşmek ümidiyle dostlar. Seyahatlerinizde bizleri de unutmayın. Hoşça kalın…

Leave a Reply