Hindistan Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
hindistan seyahati hakkında her şey

Hindistan Seyahati Hakkında Her Şey

Hindistan seyahati ile yeni rotalar oluşturmaya ve sizlere yeni kültürler sunmaya devam ediyoruz kıymetli okurlar. Bu kez hedefimiz dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan. Bakalım bizleri bu yolculukta neler beliyor. Bu arada geçen sefer de Mısır Seyahati Hakkında Her Şeyi anlatmaya çalışmıştım. Ona da göz atarsanız sevinirim. O halde gezimize başlayalım mı?

Hindistan Seyahati İçin Genel Bilgiler

Hindistan, Güney Asya’da yer alan, Dünya’nın en kalabalık ikinci ülkesi olan bir yer. Ekonomik olarak da Dünya’nın en büyük ekonomileri listesinde şu anda 6. sırada yer almakta. Tarih boyunca büyük imparatorlukların en çok arzuladığı coğrafyalardan birisi olmuş. Antik dünyanın en önemli ticaret yollarından Baharat Yolu’nun merkezi olmuş. Tüm bunlar bir araya gelince çok kültürlü bir yapıya sahip olması da kaçınılmaz. Nüfusu içinde Müslümanlar dahil olmak üzere yüzlerce farklı inanca mensup insan var. Bu arada Hindistan vize başvurularını online olarak almaktadır bunu da belirtmiş olalım. Günümüzde Hindistan hem en kalabalık ülkeler arasında hem de en fazla turist çeken yerler arasında görülmekte. Peki nereler gezilmeli?

Hindistan Seyahati İlk Durak: Agra

Agra, büyük Türk devleti olan Babür İmparatorluğu’nun başkenti olması nedeniyle son derece büyük bir öneme sahip. Hindistan’ın kuzey kesimlerinin tarihi ve kültürel merkezidir. Aynı zamanda İngiliz sömürgesine karşı direnişin de sembol yerlerinden birisidir. Agra’da elbette ilk görmeniz gereken yerler meşhur Tac Mahal ve Agra Kalesi. Bunlardan başka Mankameshwar Tapınağı, Babür Mirası Yolu, Fatehpur Sikri, Paliwal Parkı gibi önemli yerleri de ziyaret edebilirsiniz. elbette gezdikçe Agra’da daha fazlasının olduğunu göreceksiniz.

Hindistan - Tac Mahal

Ahmedabad

Gujarat Eyaleti’nin eski başkenti olan şehir Ahmed Şah tarafından 1411 yılında kurulmuş. Hen önemli bir sanayi şehri hem de önemli bir turizm şehri. Nüfusu ise 6 milyon civarında. Ahmedabad barındırdırğı saraylar, müzeler ve tapınaklar bakımından oldukça zengin. Gandhi Ashram, Akshardam Tapınağı, Sidi Saiyyed Camii, Kanria Gölü en önemli uğrak noktalarıdır.

Gandhi Ashram

Dünya’nın En Kalabalık Şehirlerinden : Mumbai

Hindistan’ın batısında bulunan şehrin nüfusu günümüzde 22 milyon civarındadır. Bu da onu Dünya’nın en kalabalık şehirleri listesine sokar. Mumbai, muson iklim tipinin hakim olduğu bir şehir. Kendisi zaten okyanus kıyısında yer aldığından ılıman bir hava hakim. Hindistan Kapısı, Viktorya Terminali, Fil Mağarası, Flora Çeşmesi, Firuz Şah Mehta Bahçeleri, Gandhi Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Başkent Yeni Delhi

Yeni Delhi, Hindistan’ın her açıdan merkez şehri. Tam bir zıtlıklar şehri olan Yeni Delhi’de halen katı bir şekilde kast sistemi uygulanmakta. En üst basamakta Brahman denilen din adamları sınıfı yer alıyor. Temmuz-Ağustos aylarında yüksek miktarda yağış alan şehir aynı zamanda oldukça sıcak bir yer. Yeni Delhi’ye geldiğiniz zaman Kızıl Kale, Qutub Minar, Hümayun Türbesi, Lotus Tapınağı, Jama Masjid ilk uğrak yerleriniz olmalı.

Yeni Delhi

Kalküta

Sömürge döneminin izlerini derinlemesine taşıyan şehir aynı zamanda ülkenin en popüler şehirlerinden. Yalnızca mimari açıdan değil doğal güzellikler açısından da oldukça zengin bir şehir. Tabi gece hayatı da oldukça hareketli diyebiliriz. Maidan Park, Eden Bahçeleri, Chowringhee Caddesi, Nicco Park, St. Paul Katedrali uğrak noktaları.

Kalküta

Evet sevgili okurlar bir rotamızın daha sonuna geldik. Hindistan her şeyiyle “anlatılmaz yaşanır” özelliğine sahip. Özellikle festivalleri mutlaka takip edilmeli. Daha fazla detay için lütfen 444 1 113 numaralı telefonumuzu arayın. Ayrıca İstanbul Zeytinburnu’ndaki ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz. Seyahatlerinizde bizleri unutmayın. Başka rotalarda görüşmek ümidiyle, hoşça kalın…

Leave a Reply