Dubai Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
dubai hakkında her şey

Dubai Hakkında Her Şey

Dubai Hakkında Her Şey adlı yazımızda bu sefer seyahat rotamızı Birleşik Arap Emirlikleri’ne çevireceğiz kıymetli okurlar. Bildiğiniz üzere geçen sefer Fransa Seyahati Hakkında Her Şeyi yazmıştık. Bu yazımızda da Dubai nerededir, nasıl gidilir, nereler gezilir gibi sorulara cevap vereceğiz. Yine tekrar etmiş olalım daha fazla bilgi için lütfen 444 1 113 numaralı telefonumuzu arayınız. O halde kemerleri bağlayalım sayın yolcular rotamız Dubai!!

Dubai Hakkında Birkaç Bilgi

Kıymetli okurlar Dubai, günümüzde Arap Yarımadası’nda bulunmakta olup Basra Körfezi’ne açılan Hürmüz Boğazı’na kıyısı vardır. Efendim 1969 senesine kadar İngiltere himayesinde kalmışlar. Emirlik, bu yıldan itibaren bağımsız olmuş ve diğer 6 emirlikle birleşmiş. Neticede toplam 7 emirlik birleşip Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturmuş. Bu birlik içerisinde Dubai ve Abu Dabi emirlikleri kararları veto etme hakkına da sahip. Yani ağırlıkları biraz daha fazla.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vizesi almak istiyorsanız önce bilmeniz gereken birkaç mesele var. Mesela Dubai vizesi pasaporta vurulan bir vize değil. Elektronik ortamda hazırlanıp verilmektedir. Ayrıca direkt şahsi başvuru da kabul edilmiyor. Başvuru Birleşik Arap Emirlikleri’nin yetkilendirdiği aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Vize başvuruları genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmakta. Ancak şuraya dikkat: Schengen vizesi ile Dubai’ye giriş yapamazsınız. Bunun için Dubai’nin kendi vizesini kullanmanız lazım.

Dubai için vize aldığınızda diğer emirliklere de giriş yapabilirsiniz. Günümüz pandemi koşullarında ise aşı zorunluluğu bulunmamakta ancak PCR testi sonucu bulundurmak gerekiyor. Ayrıca önceden alınmış uçak bileti ve otel rezervasyon bilgilerine de gerek yok. Üstelik seyahat sağlık sigortası da istenmiyor ancak girişte covid içeren seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu. Dubai için vize ücretleri kalacağınız gün sayısına bağlı olarak 50 dolar ile 580 dolar arasında değişmektedir. Elbette bu ücretlerde değişkenlik olabilir. BAE konsoloslukları ise bölge fark etmeksizin her yerden başvuru alabiliyor. Başvuru için gerekli evrak ise pasaportunuzun ikinci sayfasını taratarak e-vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize detayları için İstanbul-Zeytinburnu’ndaki ofisimize gelebilirsiniz. Ayırca 444 1 113 numaralı telefonumuzdan da bizi arayabilirsiniz.

Dubai Hakkında: Lüks ve Şatafat

Dubai, çok fazla tarihi eser barındırmayan, tarihi geçmiş olarak derinlerde olmayan bir yerleşim yeri. Bundan dolayı tarihi eser görmeniz pek mümkün olmayabilir. Ancak dünyanın en lüks otelleri derseniz işte onlar burada. Bu nedenle son derece pahalı bir seyahate kendinizi hazırlayın. Pek çok alanda zirve olan işletmeler burada yer alıyor. Dünyanın en yüksek binası, büyük bahçeler, yapay kumsal adalar, dev alışveriş merkezleri ve dahası… Buyurun birlikte bakalım.

Burj Khalifa

“Halifenin Kulesi” anlamına gelen bina dünyanın en yüksek binası. Tam tamına 828 metre yüksekliğinde ve 161 kat olan bina “gökdelen” sıfatını sonuna kadar hak ediyor. Otel olarak işletilen binada alışveriş merkezi de var. Ayrıca şehrin manzarasını izleyebileceğiniz gözlem noktaları da bulunuyor. 124. katta yeryüzüne tepeden bakabilirsiniz. Ancak 122. kattaki lokantada hem bir şeyler içip hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ancak bu gözlem noktalarına biletle girilebiliyor ve kalabalık olduğu için rezervasyon işlerinizi önceden halletmelisiniz.

Burj Khalifa

Dubai’nin En Tarihi Noktası: Al Maktum’un Evi

Dubai hakkında tarihi şeyler fısıldıyor burası bize. Zira şehrin en tarihi yerlerinden birisi. 1896 yılında inşa edilen bina Şeyh Said Al Maktum’un evi imiş. “O kim yav” derseniz 1912’den 1958’e kadar Dubai’yi yönetmen bir emir. Şimdiki Dubai onun hayallerinin bir ürünü derler. Karşınızda 20. yüzyılın başlarından günümüze ulaşan Said Al Maktum’un Evi!

Al Maktum

Alanında Dünyanın En büyüğü: Mucize Bahçesi!

“Abi Dubai çöl neticede, Arap Yarımadası neticede” diyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Çünkü şu anda dünyanın en büyük çiçek bahçesini anlatıyoruz. Evet rengarenk bir yolculuğa hazır olun. 2013 senesinde yapılan bahçe 2016 yılında “Dünya’nın En büyük Çiçek Bahçesi” olarak rekorlar kitabına girmeyi başarmış. İçerisinde yine rekorlar kitabına girmiş olan çiçekten yapılmış uçak da yer almakta. Bu çiçekten uçak heykeli için yüz binden fazla çiçek kullanılmış efendim.

Dubai

Kumdan Palmiye: Palmiye Adaları

Palmiye Adaları, Basra Körfezi’nden çıkarılan kumlardan oluşturulmuş. Belki de Dünya üzerindeki en meşhur kumsallar diyebiliriz. Bir ana gövdeye tutunan 16 kumsaldan oluşan adalar tepeden bakıldığında palmiye ağacı şeklinde. 2001 yılında başlanan proje 2008 yılındaki krizden dolayı sekteye uğramış. Adada oteller, villalar, alışveriş merkezleri ve çeşitli turistik işletmeler bulunmakta.

Palmiye Adaları - Dubai

Ultra Lüx: Burj Al Arab

Dünya’nın 7 yıldızlı ilk oteli… Burj Al Arab inşa edildiği dönemde oldukça büyük yankı uyandırmıştı. Yine o dönemlerde Dünya’nın En Lüks Oteli unvanını da elde etmiş zamanında. Elbette bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. Çünkü önünüze bir Rolls Royce araç ve içinde şoförü, dev yüzme havuzları, havuz bulunduran teraslar falan var. Bu nedenle aynı zamanda dünyanın en pahalı otellerinden de birisi.

Burj Al Arab

Dubai seyahatimizi burada noktalıyoruz kıymetli takipçiler. Elbette gezilebilecek pek çok yeri var Dubai’nin. Daha fazla bilgi edinmek için yapmanız gerekeni biliyorsunuz artık efendim. Başka bir yazıda, başka bir rotada görüşmek ümidiyle hoşça kalın.

Leave a Reply