Diyarbakır Uçak Bileti | Ucuz Diyarbakır Uçak Bileti
Whatsapp

Diyarbakır Uçak Bileti

KEŞFET | DİYARBAKIR

Dünya’nın başka bir köşesine, Diyarbakır’a davetlisiniz. MÖ 7500 yıllarına uzanan tarihi, zengin mutfağı ve benzersiz coğrafyasıyla Diyarbakır, keşfedilmeyi bekleyen bir şehir.

DİYARBAKIR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Mezopotamya’nın kuzeyinde yer alan Diyarbakır, tarihi surlarla çevrili bir şehirdir. Dar sokaklarında kaybolabilir, renkli çarşılarında keyifli gezintiler yapabilirsiniz. Kent, adeta bir açık hava müzesi olma özelliğiyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Diyarbakır’ın en iyileri

Mesudiye Medresesi

Selçuklu ve Artuklu dönemlerine ait hanlar, hamamlar, kervansaraylar ve köprüler gibi Diyarbakır’ın turistik hazinelerinden sadece birkaçı. Büyüleyici tasarımlarıyla dikkat çeken bu yapılar, tarihe ışık tutan görülmeye değer eserler arasında yer alıyor. Diyarbakır’daki önemli eserlerden bazıları, Anadolu’nun en eski camisi olan Ulu Cami ve Anadolu’nun ilk üniversitesi olan Mesudiye Medresesi’dir. Ayrıca Ziya Gökalp Bulvarı’nda bulunan Diyarbakır, Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji Müzesi gibi ziyaretçilerini bekleyen diğer önemli yerlerle de zengin bir kültürel deneyim sunuyor.

Kent Surları

Diyarbakır’ı çevreleyen kent surları, kentin en önemli tarihi yapılarından biridir. Çin Seddi’nden sonra dünyanın ikinci en uzun surları olarak kabul edilen bu tarihi yapılar, 5 kilometre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğindedir. Diyarbakır’ın en etkileyici ve büyüleyici tarihi eserleri arasında yer alan bu surlar, 6 giriş kapısı ve 16 kaleden oluşur. Ortaçağ’a ait olan bu askeri yapılar, yazıtlar ve kabartmalarla süslenmiştir. Kentte dolaşırken her zaman bu surları görebilirsiniz ve bu surları gerçekten keşfetmek için zaman ayırmanızı öneririm.

Gitmişken uğra

Çayönü Höyük

Ergani ilçesinin Sesveren Pınarı Köyü’nde bulunan Çayönü Höyük, kentin en önemli tarihi kalıntılarından biridir. Bu tarihi alan, avcılık ve toplayıcılıktan tarıma geçişin izlerini taşırken, çevresinde resimli mağaralar ve mağara duvarlarıyla yapılmış evler gibi dikkat çekici yapılar bulunmaktadır. Çayönü Höyük, dünyanın ilk ticaret merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, Bismil ilçesinde bulunan Üçtepe de görülmeye değer tarihi noktalardan biridir.

Bırkleyn Mağarası

Diyarbakır’da birçok doğal ve yapay mağara bulunması, kentte mağara turizminin gelişmesini sağlamaktadır. Lice ilçesindeki Bırkleyn Mağarası, Ergani’deki Hilar Mağarası ve Silvan’daki Hasuni Mağarası, kentin önde gelen mağaraları arasındadır. Ayrıca, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan Malabadi Köprüsü, dünyadaki taş köprüler içinde en büyük kemerli köprü olmasıyla farklı bir öneme sahiptir. Köprünün her iki yanında, iç kısmında kervanlar ve yolcular tarafından barınak olarak kullanılan iki oda bulunmaktadır.

Tadına bak

Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır’ın meşhur karpuzu, hem tadı hem de büyüklüğüyle diğerlerinden farklı bir lezzet sunuyor. Kentin en ünlü yemeği olan ciğer kebabı ise Diyarbakır mutfağının öne çıkan lezzetlerinden biridir. Patlıcan başta olmak üzere çeşitli sebzelerle yapılan meftune, zengin Diyarbakır mutfağının bir ürünüdür. İçli köfte, çiğ köfte, burmalı kadayıf, nuriye ve kaburga ise tabağınızda yer açmanızı gerektiren muhteşem lezzetler arasındadır.

Diyarbakır Havaalanı Ulaşım Bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine her uçuş öncesi ve sonrası düzenlenen belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe ortalama olarak 6 kilometredir ve bu mesafeyi belediye otobüsleriyle yaklaşık 20-30 dakikada alabilirsiniz.

TAKSİ:

Havalimanında belediye otobüslerini beklemek istemeyenler için alternatif olarak taksiler de hizmet vermektedir. Şehir merkezine taksiyle ulaşımın ortalama bedeli 20 Türk Lirasıdır ve bu yolculuk yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

ARAÇ KİRALAMA & HAVAALANI TRANSFER HİZMETLERİ

İstanbul Havalimanı | Sahiba Gökçen Havalimanı | Otel Transferleri

Havalimanı Transferleri, Yurtiçi ve Yurtdışı Grup Seyahatlerinizde konforlu ve güvenli ulaşım hizmetleri için geniş araç filomuzla hizmet vermeye hazırız! Hemen bizimle iletişime geçin.

Havaalanı transferi

HAVAALANI TRANSFERİ

vip vito transfer hizmetleri

KİŞİYE ÖZEL TRANSFER

Vito Kiralama

VİTO KİRALAMA

Popüler Uçuşlar