Brezilya Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
brazilya seyahati hakkında her şey

Brezilya Seyahati Hakkında Her Şey

Brezilya seyahati Latin Amerika atmosferini hissetmek isteyenler için eşsiz bir deneyim sunuyor kıymetli takipçilerimiz. Ben de bu sefer rotamızın yönünü Güney Amerika’ya çevirmek istedim. Bu arada sevindirici bir bilgi de vermeyi ihmal etmeyeyim. Kıymetli takipçiler Brezilya 90 güne kadar seyahatlerinizde vize talep etmemekte. Bunu öğrendiğim iyi oldu. A yine bu arada geçen sefer Avustralya Seyahati Hakkında Her Şeyi anlatmaya çalıştık. Haydi o zaman lafı daha fazla uzatmayalım.

Brezilya Seyahati Demişken…

… Brezilya hakkında ufak tefek bilgiler vermeden olmaz. Efendim Brezilya Güney Amerika kıtasında yer alan bir ülke. 200 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alıyor. Üstelik bence en renkli ülkelerden de bir tanesi. Uzun seneler boyunca Coğrafi Keşifler neticesinde Portekizli koloniciler burayı idare etmiş. Başkenti Brasilia olan ülkenin resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyeti. Brezilya denilince akıllara hemen futbol, samba, Amazon ormanları ve tabii ki Rio Karnavalı geliyor. Ancak Brezilya elbette bunlardan çok daha fazlası.

Brezilya Seyahati İlk Durağı Sao Paulo

Sao Paulo, Brezilya’nın en kalabalık şehri. Aynı zamanda büyük bir sanayi merkezi imiş. Şehrin tarihi neredeyse 500 yıl kadar. Haliyle kültürel ve tarihi açıdan değeri oldukça büyük. Sao Paulo’ya gittiğinizde ilk olarak gezmeniz gereken yerler ise şöyle: Sao Paulo Futbol Müzesi, Sanat Müzesi, Banespa Binası, Sao Bento Manastırı, Liberdade Bölgesi. Liberdade Bölgesi, Japonya’dan sonra en fazla Japon’un yaşadığı yer ve Japon Mahallesi olarak geçiyor.

Brezilya - Sao Paulo

Başkent Brasilia

Brasilia, tıpkı Canberra gibi yapay bir başkent. yaklaşık 4 senede tasarlanıp inşa edilmiş. Brasilia’nın en önemli özelliklerinden bir tanesi şehir planı bakımından en düzenli kentler arasında olması. Üstelik bunu yaklaşık 3 milyonluk nüfusuna rağmen başarıyor. Demek ki kalabalık olmak bir engel değil. Neyse… Efendim Brasilia da pek çok gezilesi yere sahip. Bunlardan birkaçı Üç Erk Meydanı, Brasilia Ulusal Parkı, Parque de Cidade, Brezilya Katedrali. Bunların yanı sıra Brasilia’da pek çok park ve doğal alan bulunmaktadır.

Brasilia

Karnavalın Başkenti Rio de Jeneiro

Ülkenin belki de en çok gezilmesi gereken yeri. Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri. Günümüzde Brezilya’nın simgesi olan pek çok şey Rio’da bulunuyor. Şehir ayrıca pek çok büyük organizasyona da ev sahipliği yapıyor. Muhteşem Rio Karnavalı her sene burada Şubat ayında gerçekleştiriliyor. Bunun dışında 2014 FIFA Dünya Futbol Şampiyonası da Rio’da gerçekleşti. Tüm bunların yanında altın misali kumsalları olan bir kent. Ayrıca Kurtarıcı İsa Heykeli, Maracana Stadyumu, Samba Şehri, Brezilya Milli Müzesi, Rio de Jeneiro Botanik Bahçesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Elbette çok daha fazlasını da bulacaksınız Rio’da.

Rio de Jenerio

Salvador: İlk Başkent

Büyük şehirlerden bir tanesi de Salvador. Kendisi Brezilya’nın ilk başkenti. Daha sonra bu unvanı Rio de Jeneiro’ya kaptırmış (onlar da Brasilia’ya). Böyle olunca hükümete karşı epeyce tepki doğmuş şehirde. Ancak başkent unvanını kaybetmesi şehrin kültürel zenginliğini arttırmasına engel olmamış. Salvador’da giderseniz eğer Pelourinho, Elevador Lacerda, Sao Fransisco Manastırı gibi pek çok tarihi yapıyı gezebilirsiniz. Şehirdeki bazı eserler UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisindeymiş.

Salvador

Ekonomik Refah: Curitiba

Curitiba Brazilya’nın en kalabalık sekizinci şehri. Pek çok otomotiv devi kuruluşunun merkezi burada imiş. Hal böyle olunca iş imkanı açısından ülkenin önde gelen şehri. Şehir metropolle birlikte 4 milyona yakın insana ev sahipliği yapıyor. Ekonomik büyüme hızı ise ülkenin ekonomik büyüme hızından daha yüksek. Ancak tarihi ve turistik olarak da son derece önemli bir yer imiş. Özellikle 3 asırdan fazladır ayakta duran eski şehir merkezi… Hala dimdik ayakta ve pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliklerin en meşhuru ise el sanatları üzerine yapılanlarmış.

Curitiba

Efendim bir rotamızın daha sonuna geldik. Brezilya seyahati hakkında daha fazla bilgi ve uçak bileti kampanyaları için lütfen bizi arayın. Numaramız 444 1 113. Ayrıca İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ofisimizi de ziyaret ederseniz mutlu oluruz. Başka bir rotada görüşmek ümidiyle. Seyahatlerinizde bizleri unutmayın, hoşça kalın…

Leave a Reply