Balkan Şehirleri: Otantik Bir Seyahat - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
balkan şehirleri: otantik bir seyahat

Balkan Şehirleri: Otantik Bir Seyahat

Balkan şehirleri, ülkemizden de çok fazla turist çekmekte olan otantik ve bizden de izler taşıyan şehirler. Hal böyle olunca bizler de birkaç Balkan şehrini mercek altına aldık ve hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu arada son yazımız Online Vize Hakkında Her Şey merak ettiğiniz bir diğer konudur göz atmanızı tavsiye ederim. Elbette burada yazacağımız şeyler özet mahiyetinde olup daha detaylı bilgi için 444 1 113 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Zeytinburnu’ndaki ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Balkan Şehirleri Hakkında Genel Bilgi

Efendim bildiğiniz üzere ülkemizin de Balkanlar’da toprağı var. Balkanlar hem ülkemize yakın olması hem kültürel benzerliklerin fazla olması nedeniyle cazip gelebilir. Malumunuz Balkanlar asırlar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için bölgede epeyce fazla Türk izi mevcut. Bundan dolayıdır ki tarihi eserler hem bolca mevcut hem de çeşitlilik açısından da epey zengin. Bu girizgahtan sonra artık rotamıza göz atabiliriz.

Bosna-Hersek’ten 2 Şehir Listemizde

Bosna-Hersek ülkemizden vizesiz bir şekilde ziyaretçi kabul etmekte. Bosna-Hersek kültür turizmi açısından en önemli merkezlerden birisi. Biz de bu başlık altında iki şehrini ele alacağız: Mostar ve Saraybosna. Efendim Saraybosna, ülkenin başkenti ve en büyük kenti. Sokaklarında dolaşırken Anadolu atmosferini yaşayabilirsiniz. Mostar ise ülkenin ikinci büyük şehri. O meşhur Mostar Köprüsü de burada yer almakta. Safir maviliğindeki nehir ve üzerindeki Mostar Köprüsü anlatılmaz yaşanır vaziyette. Şehir gastronomi olarak da epeyce meşhurmuş bu nedenle karnınız aç gidiniz derim.

Bosna Hersek

Balkan Şehirleri İçinde Özel Bir Yeri Var: Belgrad

Şahsen benim de en çok görmek istediğim yerler listemin üst sıralarında Belgrad. Sırbistan’ın başkenti olup Balkan şehirleri içinde en çok ziyaret edilenlerden. Bunun temel nedeni şehrin hem hareketli gece hayatına hem de derin bir tarihi birikime sahip olması. Üstelik Sava Irmağı kıyılarında kurulmuş şehir tam bir Doğu Avrupa örneği sunuyor tarihi eserleriyle. Hem gece hayatıyla hem kültürel birikimiyle Balkanlar’da en çok ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi diyebiliriz.

Belgrad

UNESCO Listesinden Bir Şehir: Ohrid

Rotamızı Makedonya topraklarına çeviriyoruz kıymetli okurlar. Bu seferki adresimiz Ohrid. Şehir, Ohrid Gölü kıyılarında konuşlanmış. Başkent Üsküp’e yaklaşık 3,5 saatlik uzaklıkta olup ülkenin en meşhur tatil yörelerinden imiş. Ohrid tabiat güzellikleri ve tarihi eserleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor.

Ohrid

Makedonya Gezmekle Bitmez

Makedonya şehirleri listesine Başkent Üsküp’ü dahil etmezsek vallahi ayıp etmiş oluruz. Üsküp Makedonya’nın başkenti olup aynı zamanda da en büyük şehri. Şehir buram buram Türk kültürü kokuyor çünkü asırlar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Yalnızca bu değil aynı zamanda oldukça ucuz olduğu söyleniyor şehrin. Bu nedenle ziyaretçilerin de uğrak noktası olmaya hak kazanmış. Üsküp veya Makedonların telaffuzuyla Skopje eşsiz bir Balkan deneyimi kazandırabilecek bir nitelikte.

Makedonya

Kotor’a Uğramamak Olmaz

“Küçük bir Balkan ülkesi ne katabilir” diye düşünmeyin sakın! Karadağ da özellikle doğal güzellikleriyle son derece önemli bir ülke. Kotor ise ülkenin tarihi liman şehri. Üstelik epeyce de yaşlı bir şehir çünkü tarihi günümüzden 2500 sene öncesine uzanıyor. Evet taaaa milattan önceki asırlardan beri yerleşim yeri imiş bölge. Bu da ona haddinden fazla büyük bir tarihi birikim bırakıyor. Ayrıca şehir plajlarıyla da ünlü. Yani önemli bir tatil merkezi. E yemyeşil doğal güzellikleri de eklediğimiz zaman daha ne olsun! Efendim Kotor hem doğanın hem denizin hem tarihin tadını çıkarabileceğiniz bir niteliğe sahip. A bu arada unutmadan Kotor da tıpkı Ohrid gibi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde.

Kotor

Novi Sad Önemli Bakan Şehirleri Arasında

Şimdi rotamızı son olarak tekrar Sırbistan’a çevirelim. Novi Sad öyle bir atmosfere sahip ki sizi anında alıp zaman yolculuğuna çıkarabilir. Belgrad’dan sonra ülkedeki en büyük ikinci kültürel merkez. Bunun nedeni özellikle mimari olarak büyük bir estetiğe sahip olması. Şehirde parklar, müzeler, meydanlar göz dolduruyor. Ayrıca şehir meşhur Tuna Nehri üzerinde yer almakta. En önemli eser ise Petrovaradin Kalesi diyebiliriz.

Novi Sad

Efendim bir yazımızın daha sonuna geldik. Unutmadan yukarıda yazdığım şehirlere vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla detay için lütfen 444 1 113 numaralı hattımızı arayınız. Başka başlıklarda ve rotalarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın efendim…

Leave a Reply