Avustralya Seyahati Hakkında Her Şey - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
Avustralya seyahati hakkında her şey

Avustralya Seyahati Hakkında Her Şey

Avustralya seyahati günümüzde en pahalı seyahatlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor sevgili okurlar. Elbette bunun en büyük nedeni Avustralya’nın tabiri caizse dünyanın öteki ucunda olması. Fakat bu konuda da yine bir içerik yazmayı ve bir rota oluşturmayı es geçmeyeceğiz. Avustralya kangurularıyla, vahşi yaşam ile şehir hayatının ince bir çizgiyle ayrılmasıyla ünlü bir yer. Bu arada geçtiğimiz yazıda yurt içi seyahatleriniz için güzel bir fikir olacak bir konu hazırlamıştık. Onun da linkini şöyle bırakayım Trabzon Şehir Rehberi.

Avustralya Seyahati: Genel Bilgiler ve Vize İşlemleri

Avustralya, Okyanusya kıtasının en büyük bölümünü oluşturan bir ülke. Herhangi bir ülkeyle kara bağlantısı yok. İç kısımlarında çöl iklimi hakimken kıyı şeridinde daha ılıman bir iklim hakim. Bu nedenle ülkede yaşam büyük ölçüde kıyı şeridinde yoğunlaşmış durumda. Avustralya ülkemiz vatandaşlarından vize talep eden ülkeler arasında. Başvuruyu online yapabilirsiniz. Ancak konsolosluğa gitmek istiyorsanız yalnızca Ankara’daki Avustralya Başkonsolosluğu başvuru kabul etmekte. Öte yandan bunun için mutlaka randevu almalısınız. Başvuruyu daha dikkate alınabilir kılan temel konular ise şu şekilde: Maddi ve ailevi durum ile seyahat etme nedeninizi belirten evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi. Elbette diğer ayrıntılar da mevcut. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen 444 1 113 numaralı hattımızı arayın.

Avustralya Seyahati İlk Durak: Sydney

Efendim bilinenin aksine Sydney ülkenin başkenti değil. Ancak en büyük ve en çok turist çeken yeri olduğundan ilk olarak burayı anlatma gereksinimi duydum. Şehir oldukça geniş bir alana yayılmış bir durumda ve yaklaşık 5 milyon nüfusu var. Günümüzde de sadece Avustralya’nın değil dünyanın en önemli şehirlerinden birisi. Onu bu derece merkezileştiren olay ise 19. asırda İngiliz kolonileri tarafından burada bulunan zengin altın rezervleriymiş. Sydney günümüzde dünyanın en önemli limanlarından birisi. Meşhur opera binası ülkenin de simgesi olmuş durumda. Ancak bir uyarı yapmamız gerekiyor. Sydney aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alıyor. Bu nedenle sağlam bir bütçe ayarlayabilirseniz iyi olur. Ne olursa olsun pek çok kültürün ev sahipliğini yapan bu kozmopolit şehir Avustralya seyahati için eşsiz bir deneyim sunuyor. Bununla birlikte dünyaca ünlü pek çok festivale de katılıp eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

Avusturalya - Sydney

Başkent Canberra

Canberra’nın hikayesi bana tuhaf geliyor. Ülkenin en büyük şehirleri olan Melbourne ve Sydney’in tam ortasında yapay olarak kurulmuş. Üstelik bildiğiniz başkent olması için tasarlanmış. Yani öyle tarihi, jeopolitik bir merkez olduğundan değil. 1920’li yıllarda inşası tamamlanan şehir temelde iki bölüm halinde. Bir kısmı eğlence ve sosyal hayatın merkeziyken diğer kısmı siyasi merkez. Şehri çekici kılan şeyler dev bir yapay gölün şehri ikiye ayırması ve diğer pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapması. Aynı zamanda şehir yaşam standartı bakımından ülkede ön plana çıkıyor.

Canberra

Ülkenin En Büyük İkinci Şehri: Melbourne

Melbourne yalnızca ülkenin en kalabalık ikinci şehri değil. Aynı zamanda dünyanın en güney noktasındaki en kalabalık şehri. Gerek kültürel gerek sportif gerek ekonomik olarak göz kamaştırıyor diyebiliriz. Yarra Nehri, Flinders Caddesi İstasyonu, Kraliyet Sergi Binası, Carlton Bahçeleri, Kraliyet Botanik Bahçesi gibi pek çok gezilesi yere sahip.

Melbourne

Doğa Harikası Darwin

Darwin kenti iklimi, sosyal yaşantısı ve doğa harikalarıyla ünlü bir yer. Hani “abi tam yaşanacak yer” diyeceğiniz türden bir şehir. Koloni döneminden önce burada tüm Avustralya’da olduğu gibi Aborjinler yaşamış. Evet şehrin ismi Charles Darwin’den gelmekte olup bu isim ünlü bilim insanının arkadaşı tarafından verilmiş. George Brown Botanik Bahçesi, Crocosaurus Cove, Mary River Ulusal Parkı gibi meşhur yerlere sahiptir kendisi. Hal böyle olunca epeyce de turist çekiyor. Darwin’i ilginç kılan bir nokta da bisikletleri. Evet bu şehirde bisiklet kullanım oranı yüksek epeyce. Turistlerin de bisikletlere ilgi göstermesi otellerde bisiklet kiralama işini başlatmış. Demek ki Darwin’i bisikletle gezmek de eşsiz bir deneyim sağlıyor.

Kıymetli okurlar bir rotamızın daha sonuna geldik. Avustralya’da burada yazılanlardan çok daha fazlası var elbette. Tüm detaylar için lütfen 444 1 113 numaralı telefondan bize ulaşın. Ayrıca İstanbul-Zeytinburnu’ndaki ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz. Başka rotalarda görüşmek ümidiyle. Seyahatlerinizde bizi unutmayın, hoşça kalın.

Leave a Reply