Antalya Şehir Rehberi - Şahinoğlu Turizm
Whatsapp
antalya şehir rehberi

Antalya Şehir Rehberi

Antalya Şehir Rehberi yazısı ile yurt içi seyahat rotalarımıza bir yenisini daha ekliyoruz kıymetli okurlar. Daha önce Kafkas Ülkeleri Seyahati hakkında yazmıştık ona da buradan ulaşabilirsiniz. Haydi bakalım ülkemizin güney sahillerine doğru uzanalım.

Antalya Şehir Rehberi: Genel Bilgiler

Efendim bildiğiniz üzere Antalya ülkemizin güney sahillerinin büyük bölümünü kaplamaktadır. Hem yüz ölçümü bakımından hem nüfus bakımından hem de tatilin başkenti olması nedeniyle adeta mücevher gibidir. Mesela yüz ölçümü bakımından en büyük 6. ilimiz. Nüfus bakımından ise en kalabalık 5. ilimiz olmakta kendisi. Ayrıca ülkemizde “turizm başkenti” olarak bilinmektedir. Yani metropol yaşamı isterseniz var. Doğal güzellik isterseniz var. E turizm isterseniz o da var. Haliyle tüm bunlar birleşince Antalya ülkemizde en fazla turist ağırlayan iller arasında gösteriyor kendisini. Deniz, hava ve kara yolu ile ulaşım sağlanabilmekte. Şehir içinde ise kara yolu ve tramvay hatları mevcut.

Neden Bu Kadar Ön Planda?

Diye soracak olursanız hemen söyleyeyim. Antalya tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri imiş. Bu nedenle de pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Haliyle Roma devrinden kalıntılar da görmek mümkün Selçuklu devrinden kalma eserler de… Tabii taşınmaz eserlerin yanı sıra pek çok kültür öğesinin sergilendiği müzeler de mevcut. Öte yandan Antalya’nın turizm cenneti oması için çok fazla çaba sarf etmesine de gerek yok. Sadece dünyaca ünlü plajları bile dünyanın her yerinden on binlerce insanı ağırlıyor.

Antalya Şehir Rehberi: Kaleiçi

Antalya’nın merkezinde belki de en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Kaleiçi dediğiniz zaman aklınıza hemen tarihi eserler gelmeli. Bu bakımdan ilçe adeta açık hava müzesi gibi diyebiliriz. Osmanlı zamanından kalma tarihi evler, tarihi surlar ve tabii ki Yivli Minare. Tarih meraklıları zaman yolculuğu yapmak isterse Kaleiçi’ni tercih edebilirler.

Antalya - Kaleiçi

Olympos: Mitolojiden Fırlamış Gibi…

Evet pek çok yerleşim yer bu adı taşımakta günümüzde. Yunan mitolojisinin izleri diyebiliriz. Efendim günümüzden 2000 sene önce Likyalılar tarafından kurulan kent daha sonra Romalıların eline geçmiş. Daha sonra ise sırasıyla Türkiye Selçuklu, Tekeoğulları ve Osmanlı egemenliğine girmiş. Olympos eşine az rastlanır bir antik kent. Ancak onu özel kılan sadece tarihi geçmişi değil. Aynı zamanda Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan bir tabiat harikası olmasıdır. Bu nedenle doğal güzelliklere mi yoksa tarihi geçmişe mi odaklanmanız gerektiği konusunda kafanız karışlabilir. A tabi bir de dünyaca ünlü plajını unutmamak gerekir.

Olympos

Antalya Akvaryum

Eşine benzerine belki de hiç rastlayamayacağınız bir mekan. İçerisinde pek çok tema barındıran bu merkezin adı sizi yanıltmasın. Yalnızca deniz canlılarının yaşam alanıyla ilgili değil çünkü. Kar Dünyası adlı bölümünde her gece kar yağdırılmasıyla bunaltıcı sıcaklarda mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer ortaya çıkıyor. Öte yandan Hint Okyanusu, Büyük Okyanus, Kızıldeniz, Akdeniz gibi büyük denizlerin temaları işlenmiş. Nil Nehri gibi büyük nehirlerin işlendiği temalar da var. Tabi 3 boyutlu sinema tekniği ile çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Dahası mı? Bence gidip görün…

Antalya Akvaryum

Antalya Arkeoloji Müzesi

1922’den bu yana tam 100 yıldır faaliyet gösteren müze 1970’li yıllarda yeni binaya taşınmış. Böylece çok daha fazla ziyaretçi ağırlaması sağlanmış. Pek çok salonda çoğunluğunu kusursuz heykellerin oluşturduğu binlerce arkeolojik eser sergilenmekte. Tarih meraklıları için bulunmaz nimet diyebilirim.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Aspendos ve Side Antik Kentleri

Aspendos, Antalya şehir rehberi içerisindeki en özel noktalardan birisidir. Tarihi günümüzden tam 3000 yıl öncesine uzanmakta. Akalar kurmuş zamanında bu kenti. Meşhur tiyatro binası ise Romalılar tarafından yapılmış ve günümüze kadar tüm ihtişamını korumuş.

Aspendos ve Side Antik Kent

Side Antik Kenti ise ülkemizdeki en önemli antik kentlerden biridir. Tarihi günümüzden 2700 sene öncesine kadar uzanır. Likyalılardan sonra kente Persler ve Roma hakim olmuş. Pek çok tapınak, tiyatro, Apollon Tapınağı ve hamamları gibi bir sürü eser barındırmakta.

Antalya Şehir Rehberi İçin Son Not

Efendim Antalya’yı buraya sığdırmak mümkün değil elbette. Daha fazla bilgi için yapmanız gereken başlıca şeyler şunlardır: 1- 444 1 113 nolu telefondan bizlere ulaşmak. 2- İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ofisimizi ziyaret etmek. Seyahatlerinizde

Leave a Reply