GO UP
Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Çalışma Vizesi yazımızla günümüzde en çok konuşulan konulardan birisini gündeme getirmeye çalışacağız kıymetli okurlar. Almanya’da çalışmak için şartlar neler, bu şartlar nasıl sağlanır, nerelere başvurmak gerekir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Bu arada Almanya’ya seyahat planı yapanlar için de Almanya Seyahat Rehberi hazırlamıştık buradan okuyabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Nedir?

Almanya Çalışma Vizesi, Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşların mutlaka sahip olması gereken bir vizedir. Şayet Almanya vatandaşlığınız yoksa veya Avrupa Ekonomik Topluluğu’na dahil olan ülkelerle bir bağlantınız yoksa bu vizeye sahip olmak zorundasınız. Bu vize türünde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut. Öncelikle Almanya için “üçüncü ülke vatandaşı” statüsünde olduğumuzu unutmayın. Üçüncü ülke vatandaşı Almanya veya AB ülkelerinin birinin vatandaşı olmayanların statüsü diyebiliriz. Bu durumda kriterler de değişiyor elbette.

Almanya Çalışma Vizesi İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle oradan bir iş yerinden davet almalı veya kendi olanaklarınızla başvuru yapmalısınız. Fakat bu her şeyi halletmiyor. Çünkü Almanya bu sefer de başvurduğunuz yerdeki yeterliliğe bakıyor. Yani başvurduğunuz pozisyon için çalışabilecek başka Alman vatandaşı veya AB vatandaşı var mı onu inceliyor. Eğer sizin bu iş için gerekli bir eleman olmadığınıza kanaat getirirse vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Eğitim Seviyesinin Önemi

Burada da belli başlı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Zira eğitim seviyesine önem veriyor Almanya. Mesela Almanya’da bir üniversite okuduysanız işiniz kolaylaşıyor. Okulu bitirdiğiniz zaman 18 aylık bir süreniz var iş bulmak için. Bu sürede çalışmak için iş bulabilirseniz Almanya’dan çalışma ve oturum izni alabilirsiniz. Diyelim ki okulu bitirdiniz ve Türkiye’ye döndünüz. Bu sefer de Almanya Federal Cumhuriyeti 6 aylık bir süre tanıyor. Bu süre içerisinde iş bulmanız ve geçiminizi sağlayabilmeniz gerekmekte. Böylelikle Almanya’da oturum ve çalışma izni elde edebilirsiniz.

Ancak bunun la bitmiyor tabii. Farklı bazı uygulamalar da var. Mesela dil şartı meselesi. Eğer mezun olduğunuz ve çalışmak istediğiniz alan bilişim, yazılım gibi alanlarsa Almanya dil şartına gerek duymuyor. Eğer bu alanların dışındaysanız dil yeterliliğinizi gösteren belgeniz olmak zorunda. Şayet Türkiye’den bir üniversiteden mezun iseniz de diplomanızın Almanya’da denklik statüsünün olması gerekmektedir. Yani diplomayı aldığınız üniversitenin diplomasının Alman üniversiteleri diplomasıyla denk olması gerekmektedir.

Teknik Personel, Kalifiye Eleman ve Daha Pek Çok Alan

Almanya özellikle son yıllarda yine işçi alımı yapmaya hazırlanan ülkelerin başında geliyor. Nüfusunun yaş ortalamasının yaşlı olması bunda en büyük etken. 2022 yılı için oldukça yüklü miktarda işçi alımı yapacak. Alanlara baktığımız zaman teknik ve kalifiye eleman açığının fazla olduğunu görmekteyiz. Su tesisatçısından tutunda bakıcıya, garsondan tutun da tır şoförüne varana kadar çeşitli kulvarlarda ihtiyaç olduğu kesin. Bundan faydalanmak için aranan kriterler de şu şekilde:

 • 20 ile 45 yaş aralığında olmak (45 yaşından gün almamış olmak)
 • Herhangi bir sağlık engelinin bulunmaması
 • Meslekçi iseniz bunu belgeleyen bir sertifikanızın olması

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport ve 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Mesleğinizi gösteren belge (sertifika, ustalık ve çıraklık belgesi vs.)
 • Özgeçmişiniz
 • SGK’dan alacağınız İş Dökümü Belgesi
 • Daha önce çalıştığınız yerlerdeki statünüzü gösteren belge
 • Üniversiteden mezun iseniz diploma ve bu diplomanın mesleki anlamda denkliği
 • Başvuru sürecini ve mesleki olarak hedeflerinizi anlatan yazı
 • Almanya’da geçiminizi nasıl sağlayacağınızı açıkladığınız belge

Leave a Reply

You don't have permission to register