105 Yıl Önce Başlayan Büyük Destan: 19 Mayıs 1919
Whatsapp
19 Mayıs 1919 Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk

105 Yıl Önce Başlayan Büyük Destan: 19 Mayıs 1919

Samsun’da Gezilecek Yerler

Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak bir destanı başlatmasının üzerinden tam 105 yıl geçti. 19 Mayıs 1919’un yıl dönümünde, bu güzel şehre doğru kalbimize kazınan bir yolculuğa çıkmak ve Samsun’da gezilecek tarihi yerleri keşfetmek için daha güzel bir bahane olabilir mi? Başlamadan önce, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi bir kez daha minnetle ve sevgiyle anıyoruz. Tüm gençlerin ve ruhu genç kalanların bayramı kutlu olsun!

Samsun, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan bir şehir. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı bu şehir, ziyaretçilere tarihi yolculuklar yapma imkânı sunuyor.


Türkiye Cumhuriyeti tarihinin dönüm noktalarından olan 19 Mayıs 1919, Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan en kıymetli günlerimizden biridir.

Bir destanı başlatan yolculuğun hikâyesiyle başlayalım: Mustafa Kemal Paşa, gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu ve 18 yol arkadaşını taşıyan “Bandırma” adlı eski vapur, 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra Galata’dan hareket eder ve 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü Kalyon Burnu’na varır. Yolcular oradan sandallarla Merkez İskelesi’ne taşınacaktır. Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever, sonradan Atatürk’le ilgili şu sözleri kaydeder: “O zaman için Atatürk’ü tanımıyordum. Onu ilk kez sandalda, sonrasında ise Samsun’da geniş yakalı lejyon kaputu ve başında kalpakla gördüm.”

Atatürk, bu yolculuk esnasında görevli bir askerdir ve giyimi de buna uygundur; ancak birkaç gün sonra asker üniformasıyla değil, tebdîl-i kıyâfet, sivil olarak hareket etmeyi tercih edecektir.

Ve hikâye başlar…

Şimdi, stratejik olarak büyük öneme sahip bu liman şehri Samsun’a doğru yeni bir yolculuğa çıkalım ve verimli topraklarıyla gözü gönlü ferahlatan kentin 19 Mayıs rotasını çıkaralım. Bu vesileyle, bir Samsun uçak bileti bağlantısını da buraya bıraktıktan sonra Samsun’da gezilecek tarihi yerlere birlikte devam edelim…


Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a adım attığı Tütün İskelesi’nin sembolik anlamı büyüktür. Millî Mücadele’nin ilk adımının atıldığı Tütün İskelesi’nden, dönemin Mıntıka Palas Oteli, bugünün Samsun Gazi Müzesi’ne giden yol da ayrıca önem taşır. Bu sebeple, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından “Kurtuluş Yolu” adı verilen bu protokol yolu, Samsun’da gezilecek tarihi yerler arasında kuşkusuz ilk sırada yer alır. Kurtuluş Yolu’nun 45 metre genişliğinde ve tam 400 metre uzunluğunda olduğunu not edelim.


19 Mayıs 1919’un Tüm İzleri

Samsun Gazi Müzesi

Samsun’da gezilecek tarihi yerler listemizin ikinci durağı, Samsun Gazi Müzesi. 1902’de Jean Ionnis Mantika tarafından otel olarak inşa edilen yapının adı Mıntıka Palas Oteli’ydi ve Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktığında burada kalmıştı.

Mustafa Kemal Paşa’nın Mıntıka Palas Oteli’ne yerleşmesiyle ilgili yapılan hazırlıkları, o dönemde Canik Livası Muhasebe-i Hususiye Müdürü olan Osman (Atlı) Bey şöyle anlatmış:

“Ben o zaman Samsun Muhasebe-i Hususiye Müdürü idim. Bir akşam Mutasarrıf Ethem Bey beni evine çağırttı. ‘İstanbul’dan bir Paşa başkanlığında bir teftiş kurulu hareket etmiş. On sekizinde burada olacaklarmış. Birkaç gün kalacağı için kendisine ve maiyetine bir yer hazırlayalım. Bunu İstanbul’dan Dâhiliye Nezareti bize bildirdi. Zaman da malum… Kimseden fedakârlık istemeyeceğimize göre meseleyi aramızda halletmeliyiz. Umudum sizde. Yarın sabahtan itibaren bu işle meşgul olunuz’ dedi.

Gece bir hayli düşündüm. Hemen aklıma evimin yanında bulunan boş durumdaki Mıntıka Palas Oteli geldi. Ertesi sabah binanın sahibiyle anlaşıp oteli açtırdım. Askeri hastaneden karyola, evden ve komşulardan yatak ve yorgan getirttim. Daireden masa, sandalye, yazı takımı gibi eşyayı da getirterek odaları, salonu, mutfağı donattık.”

1926’da Samsun halkı adına Mustafa Kemal Paşa’ya armağan edilen bina, 8 Kasım 1998 tarihinden bu yana Samsun Gazi Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede 191 eserin sergilendiğini ve 19 Mayıs 1919’da Atatürk ile birlikte şehre ayak basan silah arkadaşlarının balmumu heykellerinin yer aldığını hatırlatalım. Gazi Müzesi’ni Samsun’da gezilecek tarihi yerler rotanızın en başına yazmayı ihmal etmeyin.


Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru, hem tarihe hem de hafızalarımıza kazınmış, kuşkusuz sıradanlıktan uzak bir gemidir.

Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a ayak bastıkları meydana yerleştirilen Bandırma Vapuru’nun bir örneği, 2003 yılında ziyarete açıldı. Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi içinde Atatürk’e ait eşyalar, araç ve gereçler de sergileniyor. Ayrıca Atatürk’ün silah arkadaşları ve mürettebata ait balmumu heykeller de burada yer alıyor. Öte yandan müze içinde sürekli olarak Atatürk’ün sevdiği şarkıların yankılandığını da not edelim.


Havza Atatürk Evi Müzesi

Büyük Önder’in Millî Mücadele meşalesini yaktığı dönemdeki ilk karargâhı Mesudiye Oteli idi. O dönem Havza’nın en seçkin konaklama yeri sayılan otel, bir aylığına Paşa ve beraberindekilerin ağırlanması için tahsis edilmişti. Bugün Havza Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açık olan bu ev, Samsun’da gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Havza Atatürk Evi Müzesi’nde Millî Mücadele’nin ilk genelgesi, Kurtuluş Savaşı’nın başlatılmasına dair belgeler ve yazışmalar ile pek çok başka detay sergileniyor ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.


Sadi Tekkesi Kuvâ-yi Milliye Müzesi

Anadolu’da Kurtuluş Savaşı kararına destek veren ilk kurumlardan olan Şeyh Sadi Tekkesi, Millî Mücadele tarihinde önemli bir yere sahiptir. 2013 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Sadi Tekkesi Kuvâ-yi Milliye Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Müze içinde yedi adet balmumu heykeli de yer almaktadır. İlkadım ilçesinde bulunan bu müze, Samsun’da gezilecek tarihi yerler arasında kıymetli bir yere sahiptir.


Onur Anıtı

Samsun’un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı, Samsun’un ilk parkı olma özelliğini taşıyor. Cumhuriyet Meydanı’nın yanı başındaki parkın alametifarikası, Avustralyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’in elinden çıkan Onur Anıtı’dır. 1927 yılında Samsun halkı tarafından sipariş edilen ve 1932’de dikilen Samsun Onur Anıtı, şehrin simge yapısı kabul ediliyor. Onur Anıtı’nın kaidesiz yüksekliğinin 4.75 metre, kaideli yüksekliğinin ise 8.85 metre olduğunu not edelim. Onur Anıtı’nı ziyaret ettikten sonra bu güzel parkta vakit geçirmeyi ihmal etmeyin!


İlkadım Anıtı

Samsun’da gezilecek tarihi yerler listemizin bu durağında İlkadım Anıtı’na geliyoruz. Heykeltraş Hakkı Atamulu tarafından Atatürk’ün doğumunun 100. yılı onuruna yapılan bu anıt, Paşa’nın Samsun’da ayak bastığı iskelede yer alıyor. İlkadım Anıtı’nda Atatürk ve beraberindeki komutanlar görülmektedir.


Yazar UyarısıBu yazı, yapılan bazı revizelerden dolayı güncel görünüyor olabilir. Yazının içeriğindeki bazı bilgiler değişmiş olabilir. Lütfen bu hususu göz önünde bulundurunuz.